Dobeš likviduje celé školství! Rozohnil se v Senátu Chládek

Josef Dobeš a Marcel Chládek
Zdroj: tn.cz / Mediafax
Dobešův návrh na financování regionálního školství je likvidační, tvrdí Chládek

Návrh ministra školství Josefa Dobeše (VV) na financování regionálního školství je zatím jeho nejnebezpečnějším nápadem, řekl v Senátu stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Podle něj je návrh likvidační.

"Jsem naprosto šokován z vystoupení zástupce ministerstva školství. Když pominu, že tu není pan ministr, a pokud je nemocen, tak proč tu není jeho první náměstek, poslali sem člověka, který tu přečte něco, co naprosto nereaguje na proběhlou diskusi. To je něco nehorázného," prohlásil Chládek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Školství hrozí ztráta dotací, Dobeš teď navíc odmítl odbornou pomoc

 

Podle stínového ministra školství ČSSD zazněla na veřejném slyšení řada připomínek, které se týkaly především omezení základního školství v regionech a likvidace inkluzívního vzdělávání.

 

"A podle mého názoru je to likvidace celého školství. Je to zatím nejnebezpečnější návrh, který z pana ministra vypadl. Už z něj vypadly různé hlouposti, ale tohle je snad největší, co jsem za jeho éry viděl," prohlásil Chládek.

 

Ten zároveň dodal, že zástupci měst a obcí v Senátu ostře vystoupili proti možným změnám ve financování škol podle naplněnosti tříd: "Ve Středočeském kraji z 273 škol nesplňuje 245 škol tabulku pro optimální třídy. Dnes jsme se najednou dozvěděli, že toto je jen první výkop a že to celé má vzniknout až v roce 2013. Já to považuji za pohrdání odbornou veřejností."

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bárta prý chce "urvat prachy" a vydírá Dobeše!

 

Po skončení diskuze se v Senátu bude hlasovat o tom, kdo ministerský návrh na financování regionálního školství podpoří. Pokud se většina postaví proti, vznikne podle Chládka celorepubliková výzva za záchranu českého regionálního školství a pracovní skupina na vytvoření reálného návrhu financování regionálního školství.

 

"Jednoznačně chceme na toto téma mluvit s ministrem Dobešem. Bude pozván na výbor," uzavřel sociálnědemokratický senátor.

 

Novým modelem chce ministerstvo odbourat problémy současného financování a zaměřit se na kvalitu vzdělávání a strukturu škol v malých městech a obcích. V malotřídních školách v menších obcích má být podle ministerských představ takzvaný optimální počet žáků na třídu nižší než ve školách běžných. Malotřídky by tu tak měly přežít.

 

Cílem nového financování je efektivněji využívat peníze ve vzdělávání, zvýšit kvalitu výuky a zastavit "nasávací efekt" některých škol.

tn.cz / mediafax / kos