Vzpoura proti Dobešovi! Rodiče nechtějí testy žáků

Ministr školství Josef Dobeš
Zdroj: Mediafax

Ministr školství Josef Dobeš (VV) naplánoval na polovinu prosince zkušební kolo plošného testování žáků 5. a 9. tříd. Jeho záměr však vyvolal obrovskou vlnu nevole mezi rodiči, pedagogy a psychology. Odborníci podepsali výzvu, která rodiče vyzývá k bojkotu testování a ti mají v plánu neposlat děti v den D do školy.

Stovky psychologů, pedagogů a speciálních pedagogů se podepsalo pod výzvu rodičům, jež nabízí zákonnou možnost bránit se proti nepřehledným a nejasným záměrům ministra školství Josefa Dobeše dělat z dětí pokusné králíky.

Plné znění výzvy najdete pod tímto článkem.

 

PSALI JSME:

Tyhle testy čekají žáky v 5. a 9. třídě! VYZKOUŠEJTE SI JE!
 

Výzva poukazuje na rizika zavedení plošného testování na základních školách, a především varuje před způsoby, jakými chce ministr toto testování využít. Za zhruba rok, kdy Josef Dobeš o plošných testech mluví, totiž mnohokrát změnil jejich deklarovaný smysl.
 

Odborníkům vadí, že nejprve tvrdil, že půjde o nástroj, podle něhož budou školy odměňovány, potom zase že o sankční nástroj poukazující na nesplnění státní vzdělávací zakázky, nebo že testování bude sloužit jako zpětná vazba pro školy a rodiče.
 

Nejnověji to měl být způsob, jak části žákovské populace zamezit v přístupu ke vzdělání s maturitou a ke studiu na vysoké škole.  I tento záměr ale ministr podle po pouhém týdnu popřel.
 

Ve výzvě se také uvádí, že Dobeš prohlásil, že "teprve po vyhodnocení validních výsledků testů ostré verze v roce 2014 a podle vyhodnocení znalostí těch dětí bude možné hovořit o tom, co s těmi výsledky a jak je použít“.
 

Ministr už tedy začal vydávat stamilióny korun na vybudování ohromné testovací mašinérie, ale až teprve za tři roky hodlá "spekulovat“ o tom, k čemu výsledky testů vlastně využije!
 

Už to je varující, stejně jako skutečnost, že samotný záměr plošného testování jednoznačně odsuzuje nejen celá plejáda odborníků, ale i Národní ekonomická rada vlády (NERV).
 

Odborníci, kteří soudí, že případný pokus ministra školství o zavedení povinného plošného testování na základních školách je v tuto chvíli protiústavní, doporučují rodičům zaslat vedení školy do které dítě chodí, krátký dopis, v němž vysloví jednoznačný nesouhlas s účastí svého dítěte na jakémkoli plošném testování organizovaném MŠMT.
 

Na školách samovolně vznikají další protestní petice a rodiče, kteří s podivným ministerským kastováním dětí nesouhlasí navíc přišli s jednoduchým řešením. Své děti prostě v den testování nepošlou do školy.

 

Výhrady proti ukvapenému ministerskému nápadu shrnul pro tn.cz jeden ze signatářů výzvy, prorektor Univerzity Karlovy prof. PhDr. Stanislav Štech, CSc. : "U plošného testování jsou zásadní tři věci. Co se testuje, jak se to testuje a k čemu se to použije. A tady jsou všechny tři věci špatně. Vývoj kvalitního testu trvá několik let, takhle z výsledků nebude jasné, co vlastně znamenají. A největší osypky mám z toho, jak budou interpretované. Jedná se o citlivá data, která lze interpretovat různě a případně je různě zneužít. Ministr Dobeš jednou řekne, že se od výsledků bude odvíjet, jestli žák může na gymmnázium, podruhé jestli se zavřou neúspěšné školy. Není tak vůbec jasné, koho chce vlastně testovat. Jestli školy nebo žáky."

 

Výzva odborníků rodičům [pdf]
 

hel TN.cz