Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.8. 2012 10:11
zařízení bez peněz

Drahé ozařovací centrum nemá pacienty. VZP ho nechce platit

Mělo to být nejmodernější centrum pro léčbu rakoviny v Evropě. Vyrostlo na Bulovce. Znamenalo naději pro pacienty, kteří se dosud léčili v zahraničí. Ze slávy zbyl jen prach. Pacienti se do soukromého zařízení nehrnou. Jejich léčbu nechce pojišťovna platit.

Soukromé zdravotní zařízení za 4 miliardy v pražské Libni, specializované na ozařování nádorů, dodnes zeje prázdnotou. Podle smlouvy o smlouvě budoucí má léčbu hradit VZP, kterou s Proton Therapy Center uzavřel její někdejší nucený správce Antotnín Pečenka, informuje úterní Mladá fronta Dnes.

 

Smlouvu, kterou se Všeobecná zdravotní pojišťovna zavázala hradit léčbu, jež by se podle dokumentů měla vyšplhat až na jednu miliardu korun ročně, podepsal v roce 2006 Pečenka s firmou Proton Therapy Center těsně před skončením nucené správy VZP. Tedy v době, kdy k rozhodování nepotřeboval posvěcení správní rady.

 

VZP se nyní snaží z nevýhodné smlouvy vycouvat, protože pro její hospodaření znamená citelnou zátěž. Sám Pečenka nyní pracuje u Proton Therapy Center jako hlavní manažer a čelí podezření ze střetu zájmů. "Podepsal bych to znovu, protože jsem přesvědčený, že je to terapie budoucnosti, něco, co je pro české pacienty velkým přínosem," argumentuje Pečenka.

 

 

Právníci nyní hledají cestu, jak by se ze smlouvy dalo vycouvat bez rizika arbitráže.

 

tn.cz / mediafax / muf