Pecková (TOP 09): Důchodci se přizpůsobí, vždyť se narodili za války

Senioři se na nižší valorizaci důchodů adaptují, uskromnit se totiž museli už během války. Tato věta zazněla z úst zpravodajky Gabriely Peckové (TOP 09) v pátek ve sněmovně. Dnes svého vyjádření poslankyně lituje.

Při včerejším projednávání novely zákona o důchodovém pojištění obhajovala poslankyně Pecková opatření, podle kterého má klesnout v následujících třech letech valorizace důchodů na třetinu míry inflace a třetinu růstu reálných mez.
 

"Opatření pocítí hlavně senioři. Oni se tomu přizpůsobí, to já vím, pracuji s nimi celý život," zmínila lékařka zastupující ve sněmovně TOP 09.
 

Pecková se domnívá, že pro seniory nejsou zdaleka tak důležité peníze, jako duševní zdraví.
 

"Tato vláda bohužel v tuto chvíli za daných podmínek neumí dostatečně naplnit peněženky seniorů. Ale co bychom měli umět všichni, naplnit jejich duši," dodala poslankyně. Připojila i zkušenosti ze své lékařské praxe. "Nikdy jsem v ordinaci neslyšela: 'Já už nechci žít, já už na to nemám'. Už několikrát jsem ale slyšela: 'Já už nechci žít, protože už nemám pro co, protože už nemám pro koho, protože překážím, protože mě nikdo nepotřebuje.'"

POSLECHNĚTE SI GABRIELU PECKOVOU:


 

Zmínila také, že dnešní důchodci se museli v mládí uskromnit už v době druhé světové války. "Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil," uvedla.
 

"Myslím, že takto arogantní vyjádření se i z úst politika vládní koalice slyší málokdy," reagoval předseda národních socialistů Jiří Paroubek.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Na Poslaneckou sněmovnu si posvítí inspekce! Zaměří se na švarcsystém
 

Šéf NS-LEV 21 shrnul i celou vládní iniciativu: "Charakterizoval bych to jako děsuplný mechanismus zkázy pro život důchodců. Ve svých důsledcích to bude znamenat jistý růst nominálních důchodů, ale pokles reálných důchodů."
 

"Chtěl bych vidět, jak by si někdo v Německu dovolil sáhnout takovým neomaleným způsobem na důchody. A to jsou tu reálné důchody výrazně jiné," dodal Paroubek.
 

Pecková lituje svých slov o důchodcích
 

Výrok poslankyně Gabriely Peckové, že důchodci se s nižšími důchody vyrovnají, když se narodili za války, vyvolal smršť kritiky snad ze všech stran. Sama poslankyně teď svých slov lituje a říká, že nebyla myšlena nijak zle.
 

"Musím se zásadně ohradit proti záměrnému vytrhování věcí z kontextu mé zpravodajské zprávy, která upozorňovala na to, že naši senioři nejsou nejvíce ohroženi úspornými opatřeními této vlády, ale postojem společnosti. Ta totiž nedostatečně pružně reaguje na demografický vývoj," napsala poslankyně Pecková ve vyjádření na stránkách TOP 09.
 

"Opozicí opakovaně zneužitý výraz, že se senioři „přizpůsobí“ situaci, pramení nikoli z mé arogance, ale naopak z respektu, který jsem během své mnohaleté praxe lékařky k seniorům získala," pokračuje Pecková.
 

Poslankyně také připomíná, že zná velice dobře potřeby seniorů. A to především proto, že s nimi pracuje a naslouchá jim.
 

"A právě proto má zpráva upozornila na komplexní společensko-sociální problémy, které často výrazně převyšují ty hmotné. Jakkoli sama osobně negativně vnímám finanční situaci nejen seniorů, vláda rozpočtové odpovědnosti musí tyto i pro ni nepříjemné kroky prosazovat,“ zakončila Pecková.
 

Není to ale rozhodně první názor, kterým český politik pořádně urazil své voliče. Například poslanec Jiří Krátký (ČSSD) se proslavil větou: "Kdo dělá v noci? Kurvy a zloději."
 

Parádní úlet zvedl ze židle tisíce zdravotních sester, pekařů nebo policistů. Krátký nakonec za svůj hulvátský výrok vyfasoval pětitisícovou pokutu.
 

POSLECHNĚTE SI VÝROK JIŘÍHO KRÁTKÉHO:


 

To expremiér a někdejší šéf ODS Mirek Topolánek pozurážel v lednu 2008 jedním šmahem rovnou všechny: "Nemyslím si, že jsou hloupí. Češi obvykle ale vidí všechno negativně a když k něčemu dojde, podělají se."
 

Legendární je i rada někdejšího lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka jednomu muži, jak získat pomoc od státu.
 

"To se budete muset jet někam opálit, začít dělat binec s rodinou, na náměstí dělat ohně a já nevím, co všechno, a potom teprve se vás všichni zastanou, myslím ti politici někteří, a řeknou: On je chudák." řekl Čunek.
 

Čunek se tehdy bránil, že diskrimančně to rozhodně nemyslel. Přesto schytal kritiku i od prezidenta. Další politické perly a urážky na sebe už příští týden ve sněmovně určitě nenechají dlouho čekat.

POBAVTE SE NAD KLIPEM O ČUNKOVI:


 

fim/s přispěním Adama Halmošiho tn.cz / Mediafax