DŮCHODY porostou méně! SPOČÍTEJTE SI, KOLIK DOSTANETE!

SPECIÁL: Vše o DŮCHODECH! Kdy a za kolik! KALKULAČKY
Zdroj: TN.cz

Podle vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí, která je k dispozici ve vládní legislativní databázi, se základní výměra důchodů zvýší o 40 korun a procentní výměra o 1,6 procenta. Původní návrh přitom počítal s nárůstem základní výměry o 50 korun a procentní výměry o 2,5 procenta.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí je to způsobeno upřesněním údajů, ze kterých se navýšení vypočítává. "Vyhláška se připravovala podle zákona o důchodovém pojištění, který obsahoval známá data k červenci tohoto roku," odůvodnila nesrovnalosti mluvčí rezortu Alžběta Plívová.
 

Tvrdí, že zákon, ale jasně říká, že příslušná vyhláška musí zohledňovat data ze srpna a ten zaznamenal proti červenci nižší index růstu," dodala.

SPOČÍTEJTE SI, jak vysoký by mohl být váš budoucí důchod - Kalkulačka
 

"Rozhodným obdobím pro zjišťování růstu cen pro toto zvýšení je podle § 67 odst. 4 písm. a) zákona období, jehož prvním měsícem je srpen 2010, tj. kalendářní měsíc následující po posledním kalendářním měsíci období pro zjišťování růstu cen použitého při zvýšení důchodů od ledna 2011, a posledním měsícem tohoto období je srpen 2011," píše se v zákoně.
 

Podle ní proto dochází k optické disproporci.
 

Starobní důchod se skládá ze základní výměry a z procentní výměry. Ta první je pro všechny stejná. V procentní výměře náleží člověku za každý odpracovaný rok 1,5 procenta výpočtového základu.
 

Pro stanovení výpočtového základu je důležitý osobní vyměřovací základ. Tvoří ho měsíční průměr všech příjmů dosažených v rozhodném období. Nyní jsou to roky 1986 až 2010. Jednotlivé roční příjmy se přitom násobí různými koeficienty, které se odvozují od průměru dosažených příjmů všech pojištěnců.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax