Elektronické občanky se opozdí. Budou až v roce 2012

Elektronické občanky se budou vydávat až od 1. ledna 2012.

Sněmovna na mimořádné 69. schůzi schválila zákon, který v návaznosti na odložení ostrého provozu základních registrů odsunul i start vydávání nových elektronických občanských průkazů.

 

Novela navazuje na změnu zákona o základních registrech. Kvůli odložení jejich ostrého provozu z původního termínu 1. června 2011 na 1. června 2012 navrhli poslanci odložit také vydávání nových elektronických občanských průkazů. Ty se měly začít vydávat již 1. července 2010, schválení novely tento termín posouvá na 1. leden 2012.

 

"S odkladem ostrého provozu základních registrů je namístě odložit i vydávání elektronicky čitelných občanských průkazů. Proto vás prosím o podporu tohoto zákona," vyzval poslance ministr vnitra Martin Pecina.

 

Podle navrhovatelů hrozilo, že by v původně stanoveném datu ještě registry nebyly naplněny příslušnými údaji a elektronické občanské průkazy by tak byly neúčelné.

 

Systém základních registrů má především zrychlit správní procesy, odstranit duplicity vedených dat a odstranit zbytečnou byrokracii při styku občana s úřady.

 

Novelu navrhla skupina poslanců z ODS, ČSSD a KSČM, proto se v této věci neočekávaly obstrukce, které Sněmovna zažívala v posledních týdnech.

tn.cz / Mediafax