Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

asistovaná sebevražda

Eutanazie v Česku? Nezákonná, ale dochází k ní

Pacient v nemocnici
Zdroj: isifa.com
Je eutanazie tabu? (ilustrační foto)

Přestože je eutanazie v Česku nezákonná, někteří lékaři anonymně přiznávají, že jí byli svědky.

MF Dnes se ve své anketě ptala šedesáti lékařů, jestli se s eutanazií setkali. Dva přiznali, že ji viděli na vlastní oči a tři o nějakém případu věděli z doslechu. Každý čtvrtý dokonce připustil, že eutanazie teoreticky možná je.

 

"Byl jsem kdysi svědkem toho, že lékařka z nemocnice na vlastní přání dostala od svého kolegy velkou dávku morfia a zemřela. Šlo o primářku jednoho oddělení. Dávku jí podal kolega, který býval, pokud vím, její přítel. Dostala dávku, odešli jsme pryč a pak byl prostě konec," svěřil se lékař a upozornil, že lékařka věděla do čeho jde. "To je myslím podstatné. Dokázala sama plně zhodnotit svůj stav."

 

Nejen v televizi

 

Eutanazie se ale zatím provádí většinou jenom na televizních obrazovkách. V populárním seriálu televize Nova Ordinace v růžové zahradě diváci tento týden sledovali, jak se lékař Dalibor Frynta dobrovolně rozloučil se životem za pomoci svých kolegů. "Chtěli jsme rozpoutat debatu o asistované sebevraždě, protože eutanazie se v Česku utajeně děje," vysvětlila producentka seriálu Lenka Hornová.


ČTĚTE TAKÉ:

Eutanázie v Ordinaci! Sbohem, Dalibore Frynto

 

Její slova potvrzují i lékaři. Zatímco dvě třetiny lékařů popírají, že by se něco takového dělo, zbylá třetina připouští, že možné to je. Dochází k ní ale jiným způsobem než v seriálu. Tam lékaři svého kolegu uspali pomocí morfia. Sbírali jeho zbytky, a když shromáždili potřebnou dávku, dali Fryntovi smrtelný koktejl vypít. Lékaři ale upozorňují, že by trvalo velmi dlouhou dobu, než by se podařilo posbírat dostatečné množství a část léku by se mezitím zkazila. Morfium je navíc pod přísnou kontrolou. "Pacienta lze uspat navěky spoustou dalších léků, o nichž se nevede evidence," vysvětlil nejmenovaná lékař deníku.


 

Otázka eutanazie se znovu stala tématem diskuzí i v politických kuloárech. Poslanec Boris Šťastný (ODS) chce opět projednat její legalizaci, přestože už jednou neuspěl. "Jsem příznivcem asistované sebevraždy. Pacient by požádal zdravotnický tým, nikoli lékaře, aby mu pomohl z utrpení," vysvětlil.

 

Někteří lékaři však doufají, že zákon neprojde. "Mohlo by se to zneužívat a také by etickou tíhu na sebe musel vzít lékař," oponuje Petr Svastika, chirurg a náměstek ředitelky domažlické nemocnice.
 

tn.cz / anš