Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.3. 2013 15:00
boj proti kouření

Evropská unie: Zákaz mentolových a light cigaret. Co vy na to? ANKETA

Kouření
Zdroj: isifa.com

V Bruselu dnes začala protikuřácká revoluce. Europoslanci chtějí zakázat mentolové cigarety, cigarety slim, přidat odpuzující obrázky na krabičky a omezil tabákovou reklamu. Češi se zatím staví proti. I kvůli obavám o příjem z daní na cigarety.

Europoslanci schválili směrnici, která by měla v Evropské unii upravovat pravidla kolem prodeje cigaret. Všechna opatření míří k tomu, aby od kouření odradila především mladé začínající kuřáky.
 

Co kuřáky čeká? Bude jednotný vzhled cigaretových krabiček v Evropě. Stručně řečeno, na současných krabičkách by se co do velikosti prohodily varování a marketing. "To znamená, že proti dnešnímu stavu by 75 procent zadní i přední plochy krabičky bylo vyhrazeno pro varovný text a velkou fotografii, plus přibude informace o možnosti odvykání kouření,“ uvedl v Radiožurnálu europoslanec za ČSSD Pavel Poc. Tak vypadají například krabičky v Austrálii nebo v Kanadě.
 

Anketa

Jste pro zrušení light a slim cigaret a mentolek a pro to, aby na krabičkách byly odpuzující obrázky dopadů kouření?

Hlasovalo 2234 lidí.
 

 

Brusel rovněž navrhuje, aby byly v Unii zakázané tenké cigarety slim nebo mentolové cigarety a cigarety s výraznými příchutěmi. Má to svou logiku. Tenké cigarety nebo cigarety s chutí kouře potlačenou příchutěmi, usnadňují začínajícím kuřákům cestu k závislosti. Rovněž by měly z cigaret zmizet nápisy "light", které falešně evokují, že jsou zdravější.

 

Všechny tyhle změny by europoslanci rádi zavedli do tří nebo čtyř let. A jednotlivým státům směrnici poslali k vyjádření. Včera se jí zabýval i český Senát. S jakým výsledkem? Typicky českým. Ve své odpovědi do Bruselu senátoři sice souhlasí s důkazy o škodlivosti kouření a "podporují iniciativy evropské komise", ale tím český souhlas se směrnicí končí.
 

 

Češi odmítli prakticky všechno, co Brusel navrhuje. Důvody uvádějí především dva. Nejprve senátoři vzkázali, že k takovým krokům nemá Unie pravomoc. A na závěr své odpovědi doplnili, že se obávají o výpadek příjmů, které do státního rozpočtu kuřáci za svou vášeň platí. Alibisticky už zní senátorská péče o blaho a zdraví kuřáků, protože by to podpořilo černý trh a "výrobky pochybného původu".

 

 

Je to výsledek silné tabákové loby mezi českými zákonodárci? Je to možné. Nebylo by to ostatně poprvé. Když se v Česku před lety novelou "zpřísňoval" protikuřácký zákon, vysledkem úspěšného lobbingu tabákového průmyslu byl pravý opak. Novela de facto znovu umožnila kuřákům kouřit na zastávkách a nádražích a vedla k tomu, že kouření v restauracích v Česku je jen na libovůli majitelů. A to i přesto, že zákaz kouření v restauracích si přeje drtivá většina obyvatel. Nedávné průzkumy to potvrdily. Proti kouření v restauracích je 78 procent dotázaných Čechů a dokonce i 41 procent českých kuřáků.
 

 

Senátorské odmítnutí evropské tabákové směrnice postrádá logiku i proto, že ministerstvo zdravotnictví v současné době připravuje podstatně tvrdší a razantnější protikuřácký zákon. Ministr zdraviotnictví Leoš Heger by jím mimo jiné rád vyhnal kuřáky z restaurací definitivně.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

My a rodiče: Když zjistí, že kouříš

Co dělá kouření s naší krásou?

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Vadí nám holky, které kouří?

tn.cz / David Garkisch