EXKLUZIVNĚ: NOVÝ SAZEBNÍK pokut na silnici - nejvyšší až 150 tisíc!

Policie - pokuty za dopravní přestupky (ilustrační foto)
Zdroj: TN.cz

Redakci TV Nova se podařilo získat nový sazebník pokut, který připravuje ministerstvo dopravy.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Podle něj už by kromě závažnosti přestupku měl hrát roli i příjem řidiče. Za největší prohřešky by tak movitější řidiči měli zaplatit až trojnásobek pokuty, tedy 150 tisíc korun.
 


 

Řízení bez řidičského průkazu, řízení pod vlivem, odmítnutí dechové zkoušky nebo způsobení nehody se zraněním. To jsou největší hříchy podle ministerstva dopravy. Cena za ně má být vysoká a nově má citelněji zasáhnout bohatší řidiče.
 


 

A právě u nejzávažnějších přestupků chce brát ministerstvo dopravy na řidiče dvojí metr, aby i na ty s vyššími příjmy dopadla tíha pokuty. Ta nejvyšší by tedy mohla nově činit 150 tisíc korun.
 


 

Zajímavé jsou ale i další položky sazebníku. Například za telefonování za jízdy nebo použití antiradaru až 20 tisíc, ohrožení chodce za 10 tisíc. Naopak za menší překročení rychlosti by policista mohl udělit tři tisíce, ale také to vyřešit domluvou.
 


 

Příklady z poslední doby ukazují, že největším problémem není udělení samotné sankce, ale vůbec prokázat, že řidič něco spáchal. Už několik měsíců policie například vyšetřuje jízdu Aleše Trpišovského po dálnici D1, kdy měl tak zvaně vybržďovat auta v rychlém pruhu tak, až do něj nakonec jedno z nich nabouralo. Jeho právník ale říká - klient za to vinu necítí.
 

Pavel Šuba TV Nova