EXKLUZIVNÍ VIDEO: Operace umělého srdce v pražském IKEMu

Srdce
Zdroj: Oficiální zdroj
Mezitím, než najdou vhodné dárce, voperují lékaři pacientům speciální pumpy napojené na počítač - ilustrační foto.

Lékaři z pražského IKEMu zachránili unikátním způsobem život dvěma kardiakům, kterým přestávalo fungovat srdce a potřebují transplantaci.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Mezitím, než najdou vhodné dárce, voperují lékaři pacientům speciální pumpy napojené na počítač a baterii, kterou nemocný nosí stále při sobě.

 

Poslechněte si rozhovor s přednostou Kardiocentra IKEM Janem Pirkem o operaci umělého srdce:

 

 

Devětapadesátiletému muži po infarktu srdce už nefungovalo. "To jeho srdíčko bude v těle, bude se hýbat, ale už nebude pumpovat, protože už pumpovat nemůže, místo něj to bude dělat srdce umělé," popisuje operaci profesor Jan Pirk z IKEMu.

 

Podívejte se na unikátní záběry z operace srdce:

 

 

Profesor Pirk a jeho tým proto museli nemocnému muži udělat do srdce dva otvory, aby měla krev jak do pumpy přitékat a odtékat. Pak do hrudníku voperovali zařízení i hadičky.

 

 ČTĚTE TAKÉ:

Nemoci srdce jsou pro ženy horší než rakovina

Bolí vás nohy? Můžete mít nemocné srdce

Lékaři v Banské Bystrici provedli první dominovou transplantaci

 

Celá operace trvá čtyři hodiny a lékaři po ní nechají pacienta ještě jeden den v umělém spánku. "Pacient s tímto zařízením se může jen sprchovat. Nesmí plavat, aby zařízení nenamočil. Existují i lidé, kteří s tím chodili do práce," říká Jan Pirk.

 

Informovali jsme vás v Televizních novinách, PODÍVEJTE SE:

 

 

Srdce v krabičce stojí 2,5 milionu korun, pumpu má pacient v těle, počítač za opaskem a baterie v pozdře na rukou. Zařízení měří průtok krve, má alarm a svého majitele včas upozorní, kdy je třeba vyměnit baterky. Český pacient ho měl nejdéle dva roky, jistý Američan i sedm let.

 

Další skutečné příběhy pacientů, lékařů i sester z IKEMu uvidíte už od příštího týdne na obrazovkách TV Nova v novém seriálu Život na vlásku.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

David Vaníček TN.cz