Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 4. 2007

Exkomunistický prokurátor Grygárek dělá hvězdnou kariéru

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Zdroj: TV Nova
Státní zástupce Libor Grygárek se stal náměstkem vrchního státního zástupce pro trestní řízení. Překážkou mu v tom není ani jeho minulost, Grygárek působil jako prokurátor již před listopadem 1989. Do nové funkce jej v pátek na návrh vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly jmenoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

"(Grygárek) bude mít na starosti dohled nad trestním řízením," řekla v úterý mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová.

Vrchní státní zástupce Rampula podle ní návrh na Grygárkovo jmenování odůvodnil jeho vysokými odbornými předpoklady. O nich je přesvědčen i Pospíšil, podle mluvčí Grygárkovu práci kladně hodnotí jak lidé ze státních zastupitelství, tak i z ostatních právnických profesí.

Na Vrchním státním zastupitelství v Praze Grygárek dosud působil na odboru trestního řízení v oddělení obecné kriminality. Specializoval se na závažné násilné činy a kriminalitu mládeže. O tom, že Grygárek míří do vedoucí funkce na vrchním zastupitelství, se ale spekuluje už od doby, kdy nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká oznámila, že není spokojena s prací tohoto úřadu.

Právě na její návrh Pospíšil v polovině února odvolal z funkce vrchního žalobce Jiřího Kulvejta a nahradil jej sedmatřicetiletým Rampulou. Ve stejný den rezignoval Kulvejtův náměstek pro trestní řízení a legislativu Jaroslav Louženský, kterého před měsícem nahradil Rampulův vrstevník Jan Karabec. Dalším náměstkem, už z Kulvejtovy doby, je Vladimír Novák. Místo pro třetího náměstka vzniklo až nyní.

O Grygárkovi se spekulovalo už v souvislosti s obsazením místa po Kulvejtovi, pak i po Louženském. Kariéru mu ale zbrzdilo podezření, že se údajně aktivně účastnil represí proti lidem zadrženým při pražských demonstracích proti sovětské okupaci v srpnu 1989. Podle serveru Aktuálně.cz však speciální expertní komise předlistopadovou minulost žalobce Grygárka prověřila a konstatovala, že neexistuje překážka pro jeho další kariéru v justici.

Prokurátor Grygárek v srpnu 1989 působil podle tisku v takzvané realizační skupině Jesenice číslo 4. Mezi desítkami postižených demonstrantů byla údajně v Grygárkově "péči" například i manželka dnešního vicepremiéra Alexandra Vondry.

Proti Grygárkovi v minulých měsících vystoupil ombudsman Otakar Motejl a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. "Jeho horlivost ho dovedla až k účasti na protizákonných akcích," řekl tisku Motejl, který před listopadem 1989 obhajoval disidenty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grygárkovu minulost prozkoumala speiciální komise ministerstva spravedlnosti, která na jeho dřívějším angažmá neshledala nic nezákonného. Grygárek byl podezříván, že se údajně aktivně účastnil represí proti zadrženým lidem při pražských demonstracích proti sovětské okupaci v srpnu 1989.

Proti Grygárkovi v minulých měsících vystoupil ombudsman Otakar Motejl a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. "Jeho horlivost ho dovedla až k účasti na protizákonných akcích," řekl tisku Motejl, který před listopadem 1989 obhajoval disidenty.

Grygárek ale vždy rozhodně popíral, že by si s komunistickým režimem zadal.

Tvrdil, že pouze dohlížel na práci policie a osobně se na žádných
perzekucích nepodílel. Vyšetřovací komise mu nyní dala za pravdu.
Sám Grygárek odmítl k výsledkům kontroly a ke svému jmenování cokoli prozrazovat. "V tuto chvíli nebudu nic komentovat," uvedl Grygárek.

Prokurátor Grygárek v srpnu 1989 působil podle tisku v takzvané realizační skupině Jesenice číslo 4. Mezi desítkami postižených demonstrantů byla údajně v Grygárkově péči například i manželka dnešního vicepremiéra Alexandra Vondry.

ČTK
Reklama