Maják u Berounky

Exmanželka miliardáře Tykače staví dům za dvě miliardy. Pro sektu?

V romantické oblasti Křivoklátska, kousek od řeky Berounky, roste gigantická stavba, které místní přezdívají Temelín. Jde o tajemné učebně vzdělávací, sportovní a kulturní centrum Maják. Stavba s dvěma patry nad a dvěma pod zemí vyjde na dvě miliardy korun.

Školící středisko v osadě Ptyč na Křivoklátsku s pozemky o rozloze 10 000 metrů čtverečních spravuje firma Stébla, kterou spoluvlastní Daniela Kuchtová, bývalá manželka miliardáře Pavla Tykače.


Stavbu už od začátku provázejí problémy se starousedlíky, které staveniště úplně odřízlo od světa. Téměř tři roky proto Maják nedostal stavební povolení, dokud majitelka nepostavila k domům, které zůstaly bez přístupu, novou cestu.
 

 Maják má sloužit lidem praktikujícím filozofii Avenna, jejíž stoupenci připomínají sektu. Zakladatelky Avenny Kateřina Kuňová a Hana Přádová vybudovaly v Praze Školu zdraví těla i duše, ve které uzdravují pomocí změny myšlení.

 


Centrum má být dokončeno koncem roku 2013 a zaměstnanci zde budou muset dodržovat přísná pravidla. Personál i návštěvníci tu mají bydlet, k dispozici budou mít vlastní obchod, restaurace a v budoucnu se počítá s tím, že konzumovat budou jen potraviny vypěstované na okolních pozemcích.

TN.cz