Výbuch v Praze

EXPERT: Zabezpečení trezoru výbušninou je v Česku nelegální!

Krátce před polednem otřásl bytem palestinského velvyslance v Praze výbuch. Policisté tvrdí, že se nejednalo o teroristický útok, ale výbuch trezoru. Takové zabezpečení je přitom v Česku nelegální.

Exploze nastala krátce před polednem v nové budově rezidence velvyslance, která těsně sousedí s palestinskou ambasádou v Internacionální ulici v pražském Suchdole. Několik hodin poté Džamál Muhammad Džamál zemřel na následky těžkých zranění v nemocnici.

 

Palestinští diplomaté se do areálu začali stěhovat jen před několika dny. Krátce po výbuchu na místo okamžitě vyrazili záchranáři, policisté, hasiči, pytrotechnici i vrtulník. Událost zaznamenaly i zahraniční televizní stanice.

 

Později bylo uvedeno, že v bytě palestinského velvyslance vybuchl trezor. Policejní prezident Martin Červíček nám pak potvrdil informaci, že nešlo o atentát na palestinského velvyslance, ale o explozi součásti zabezpečení trezoru. "Je to věc, která by na jakékoliv ambasádě neměla být," dodal Červíček.  

 

 

Nabízí se otázka, co dělaly výbušniny v bytě velvyslance v cizí zemi? Odpovědět na ni se pokusil bývalý šéf vojenské rozvědky, generál Andor Šándor: "Je potřeba se ptát, kde všude Palestinci na našem území mají. Jak to, že takhle velké výbušniny slouží k ochraně trezoru, a co v tom trezoru bylo, že ho musela chránit taková výbušnina."

 

"Je to flagrantní porušení vídeňských konvencí, které upravují diplomatické vztahy a diplomatickou činnost. Imunita diplomatů, včetně diplomatické pošty, nikoho neopravňuje k porušování zákonů té země, kde pracují," dodal Šándor. 

TN.cz