Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pochybná půjčka

Exposlanec Janeček se domáhá zaplacení podivné směnky

Jiří Janeček (ODS)
Zdroj: Mediafax
Bývalý poslanec za ODS Jiří Janeček

Bývalý poslanec za ODS Jiří Janeček se soudně domáhá zaplacení směnky na dva miliony korun. Ty půjčil ve sněmovně podnikatelce Evě Krejčí.

Jiří Janeček (ODS) půjčil v únoru 2009 v budově Poslanecké sněmovny dva miliony podnikatelce Evě Krejčí. Peníze jí půjčil v hotovosti. Nyní se u soudu domáhá splacení směnky na tuto hotovost. Sám ale půjčkou porušil zákon. Píší o tom Hospodářské noviny.
 

Spor provází hned několik pozoruhodných faktů. Týden před půjčkou vyhrála firma Evy Krejčí na pražském magistrátu zakázku na přepravu zdravotně postižených. Sám Janeček byl v té době poslancem a zároveň pražským radním pro sociální politiku. Přestože splácel hypotéku, peníze pro Krejčí si vypůjčil od kolegy poslance Miroslava Svobody (ČSSD).
 

Peníze podnikatelce půjčil najednou a v hotovosti, čímž se provinil proti zákonu o praní špinavých peněz. Navíc půjčku neuvedl ve svém majetkovém přiznání, jak mu ukládá zákon o střetu zájmů, uvádí HN.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Kdo z vás to má? Poslanci přiznávají majetek a dary
 

O půjčce peněz firmě, která od magistrátu získala zakázku za desítky milionů, dokonce neinformoval ani své kolegy v zastupitelstvu hlavního města.
 

"Vůbec nic nám o tom neřekl, slyším to od vás poprvé. Kdyby to řekl, tak bychom to neschválili," glosoval Janečkův soud o dva miliony senátor za ODS a jeho tehdejší kolega z rady hlavního města Milan Pešák.
 

Podle HN měl Janeček na podnikatelku Krejčí i další vazby. On i další pražští politici k ní jezdili na dovolenou do jejího domu na chorvatském ostrově Rab.
 

Využijte srovnání půjček na Finančním rádci a plaťte méně.

cob tn.cz / Mediafax