Milionová dražba

Fillův obraz Hlava muže v cylindru rekord nepřekonal

Fillův obraz Hlava muže v cylindru nakonec nepřekonal dražební rekord. Prodal se za vyvolávací cenu 16 milionů.

Rekordním kouskem tak stále zůstává Zátiší s lahví Cherry od stejného malíře, který se v roce 2010 vydražil za 16,25 milionu korun.

 

Na českém trhu je Emil Filla hned po Františku Kupkovi nejžádanějším a nejdražším autorem. Na rozdíl od Čechů nemají cizinci o Fillovo dílo takový zájem. Přenést jeho věhlas za hranice České republiky prý není jednoduché.

 

"Již několikrát se nám v minulosti stalo, že i když o Fillu projevili zájem i zahraniční sběratelé, museli jsme je nakonec zklamat, jelikož vydražené dílo posléze nedostalo vývozní povolení. Je otázkou, jestli je politika silné ochrany českého umění před vývozem optimální. Domnívám se, že by mu mnohem více prospělo, kdyby jeho nejlepší díla mohla viset ve světových galeriích nebo soukromých sbírkách vedle jiných velikánů. Jen tak se totiž může stát opravdu světovým. A věřím tomu, že také pak budou díla Filly i dalších našich špičkových autorů dosahovat také světových cen," konstatovala ředitelka aukčního domu Dorotheum Mária Gálová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

EXKLUZIVNĚ! Policie našla Fillovy obrazy. A má i zloděje!
 

 

Hlava muže v cylindru pochází z roku 1914. Filla tehdy namaloval několik obrazů, jimiž se zapsal do dějin světového kubismu. "Ostatně historik umění a legendární sběratel kubismu Vincenc Kramář kdysi prohlásil, že tvůrce kubismu Pablo Picasso měl ve světovém měřítku jen dva kongeniální následovníky – Georgese Braqua a Emila Fillu," vysvětlil Michal Šimek, znalec umění pražského aukčního domu Dorotheum.


 

 

fim / anš tn.cz / Mediafax