Otevřená státní správa

Finance budou zveřejňovat svoje náklady i uzavřené smlouvy!

Ministerstvo financí spustilo portál, na kterém má v úmyslu zveřejňovat provozní náklady resortu, vyplácené dotace i uzavřené smlouvy.

Kam tečou miliony ministerstva financí? Až do teď to bylo takřka tabu. Nyní ministerstvo spustilo nový web, kde si lidé budou moci vše dohledat. Na něm totiž budou zveřejňovat všechny své náklady i uzavřené smlouvy.

 

Lidé na webu najdou data o vývoji státního rozpočtu, daňové statistiky či přehled povolených výherních automatů. Také tam jsou zveřejněné také všechny faktury, seznamy státních dotací a v budoucnu přibude také například přehled nemovitostí patřících státu. Všechna data najdete zde.

 

"Je to pro každého kdo chce si může stáhnout data a druhá věc je podstatná, že kdyby občané chtěli typy dat tak nás o to požádají a my se pokusíme pokud to bude podle zákona možné tam ty data do budoucna také dát," řekl náměstek ministerstva financí Lukáš Wagenknecht.

 

 

Ministerstvo financí je prvním rezortem, kde si každý má možnost zkontrolovat, jak se jeho penězi hospodaří. Finance se inspirovaly ve Velké Británii, kde zveřejňují prakticky všechny státní výdaje. Podobný projekt by se měl v nejbližší době spustit také na ministerstvu dopravy a ministr financí Babiš chce o něm mluvit také na příštím jednání koalice.
O web byl okamžitě velký zájem a načítání stránek kvůli velkému náporu občas padal.

TN.cz / TV Nova / František Bůžek