Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 7. 2010

Firma ABL se do tendru na náramky podle Bárty nechystá

Vít Bárta (VV)
Zdroj: Mediafax
Vyjednavač Věcí veřejných Vít Bárta

Budoucí ministr dopravy za Věci veřejné (VV) Vít Bárta popřel na dotaz Práva slova svého bratra Matěje, který v pátek prohlásil, že pokud bude vypsán nový tendr na elektronické náramky pro domácí vězně, možná se do něj přihlásí i firma ABL.

Informoval o tom server Novinky.cz. Vít Bárta firmu založil a dříve vedl, jeho bratr a ředitel firmy Matěj Bárta od něj nyní polovinu společnosti kupuje. Právě kvůli ABL a její účasti na státních zakázkách byli Vít Bárta a jeho strana při koaličních vyjednáváních o budoucí vládě kritizováni za možný střet zájmů.

 

"Do tendru se ABL nechystá, jde o diskomunikaci s bráškou," sdělil Vít Bárta Právu prostřednictvím SMS zprávy. Jeho bratr serveru iDnes.cz řekl, že ABL se do tendru možná přihlásí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Odborníci: Věci veřejné vládu nepříjemně překvapí

 

"Jakožto podnikatel a spoluvlastník společnosti tady žádný střet zájmů nevidím. Očekávám, že stejně jako v jiných případech, budou veřejné zakázky transparentní," prohlásil Matěj Bárta. Připustil, že jde o "velmi senzitivní téma", obzvláště kvůli jeho bratrovi.

 

Právě kvůli vazbám Věcí veřejných na Bártovu firmu se premiér a předseda ODS Petr Nečas v pondělí vyjádřil rezervovaně k požadavku VV, které požadovaly pro svého předsedu Radka Johna místo ministra vnitra. "Úzká vazba mezi firmou ABL a Věcmi veřejnými je pro obsazení ministra vnitra problematická," řekl Nečas. Když John křeslo ministra vnitra získal, Nečas svá slova zmírnil, zástupci VV ho prý ujistili, že se ABL transakcí s vnitrem nezúčastní. To zopakoval i Matěj Bárta.

 

Dvoumiliardový tendr vyhlásilo ministerstvo spravedlnosti v březnu, přihlásilo se do něj pět uchazečů. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však v červnu vydal předběžné opatření kvůli pochybnostem, zda ministerstvo postupovalo v souladu se zákonem. Dokud úřad o tendru definitivně nerozhodne, ministerstvo nesmí podepsat smlouvu s případným vítěze  tendru.

 

ABL patří mezi největší bezpečnostní služby v ČR. Mezi její hlavní zákazníky se řadí průmyslové objekty firem Foxconn nebo TPCA, obchodní řetězce Tesco, Kika či Baumax a několik tuzemských obchodních a administrativních center. V roce 2009 získala roční zakázku na správu několika pražských památek a podle nedávného verdiktu výběrové komise má šanci v ní pokračovat.

ČTK
Reklama