Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Fischer jmenuje nové ministry v pondělí

Premiér Jan Fischer provede personální změny. Ve vládě by se měli vyměnit tři ministři.

Premiér Jan Fischer oznámil, že noví ministři životního prostředí, pro evropské záležitosti a šéf legislativní rady vlády budou jmenováni do funkcí v pondělí 30. listopadu.

 

Jména nových ministrů oznámí ve čtvrtek po schůzce s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Kabinet Jana Fischera opustí ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, který odchází do Bruselu na post eurokomisaře, a ministr životního prostředí Ladislav Miko, který míří rovněž do Bruselu a vrací se zpět do Evropské komise.

 

Do funkce šéfa legislativní rady už dříve ČSSD navrhla právníka Pavla Zářeckého. Na místo ministra životního prostředí nominovala Strana zelených Mikova náměstka Jana Dusíka.

 

O místo eurokomisaře byla velká tahanice

 

Politické strany se dohadovaly na novém eurokomistaři dva týdny. Nejdříve byl na post navrhován premiér Jan Fischer. Ten ale nabídku odmítl.

 

Fischer měl jako náhradníka guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu. S výběrem ale nesouhlasila ODS.

 

Zelení navrhovali ekonoma a neúspěšného kandidáta na prezidenta Jana Švejnara. Ve hře o eurokomisaře byl i místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

 

Po návrhu Jana Fischera se stal nakonec eurokomisařem Štefan Füle. Rozhodnutí vlády okamžitě uvítal i prezident Václav Klaus.

 

tn.cz / ČTK