Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.9. 2014 18:36
vtípky z brna

GALERIE: Recesisté si utahují z Klause. Otevřeli mu knihovnu-blob

Otevření Knihovny Václava Klause - 15
Zdroj: facebook.com
Matěj Hollan z uskupení Žít Brno otevírá Knihovnu Václava Klause v Brně

Recesisté z uskupení Žít Brno si dnes vzali na mušku exprezidenta Václava Klause. V Brně mu otevřeli jeho vlastní knihovnu. Na zastávce vytvořené podle Kaplického blobu, který je (mimo jiné) Klausovi trnem v oku.

Recesisté prezidenta nijak nešetřili. Koupili dokonce doménu knihovnavaclavaklause.cz, kde dnešní oficiální otevření Knihovny Václava Klause předem avizovali. Ani tyto webové stránky nejsou ke Klausovi zrovna přívětivé. Levitují na nich fotografie exprezidenta, jeho bývalého mluvčího Petra Hájka, reklamy z dob socialismu, obrázky údajných "chemtrails" na obloze, iluminátské pseudosymboly, ruská vlajka či lidé zapalující si vlastní prdy.
 

To vše je podbarveno někdejší sovětskou hymnou. Na stránce také běží text "Knihovna Václava Klause - tradice, slušnost, semeno". A k tomu je připojená informace o dnešním slavnostním otevření Klausovy knihovny.
 

118

GALERIE: Knihovna Václava Klause

Zdroj: facebook.com

Otevření Knihovny Václava Klause - 6

Hodnocení:


 

Recesisté se všemi zvolenými symboly cíleně trefují do Klause a jeho postojů. To už i samotnou volbou místa pro Klausovu pseudoknihovnu na zastávce s brněnským blobem. Kaplického blob jako knihovnu na Letné totiž Klaus vytrvale odmítal a takřka nenáviděl. "Knihovna bude otevřena v prostoru zastávky Loosova na Lesné, jež je od roku 2011 podle návrhu jistého studenta postavena jako zmenšenina návrhu Kaplického knihovny, ke které měl Klaus tolik vřelý vztah," ironizují recesisté v pozvánce na slavnostní otevření.
 

 

Na Klausův zjevný příklon k Putinovi a Rusku upozorňuje i další věta z pozvánky: "Záštitu nad akcí přislíbily ambasády Ruské federace a Kyrgyzstánu." S podobným podtextem byla koncipována i samotná knihovna. V ní se objevila například díla Vladimíra Iljiče Lenina, Karla Marxe a Bedřicha Engelse, Knížka Ferdy Mravence, Slovník floskulí a některé starší Klausovy knihy. Hrníček s propiskami byl zjevnou narážkou na exprezidentovu nejslavnější scénku s ukradeným perem. A basketbalový míč zase připomínal exprezidentovu zálibu v tomto sportu.
 

Ani samotné téma Klausovy knihovny nebylo zvoleno náhodně. Naráží na to, že Václav Klaus si po odchodu z prezidentského úřadu přál podobnou knihovnu jako jeho předchůdce Václav Havel. V Brně mu ji proto postavili. Slavnostně ji otevřel aktivista, recesista a člen Žít Brno Matěj Hollan.

tn.cz / gar
Reklama