Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 6. 2007

George Bush přistál na letišti ve 20:45 !

Přesně v 20:45 přistál na ruzyňském letišti prezidentský speciál Air Force One, který vzlétl z letecké základny Andrews u Washingtonu v 11 hodin našeho času, na palubě společně s nejmocnějším mužem světa - americkým prezidentem Georgem Bushem. Ten tak dnes zahájil návštěvu České republiky, kterou opustí během zítřka.
Bush s manželkou

Na starém letišti v Ruzyni přivítali americkou delegaci ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a kancléř českého prezidenta Jiří Weigl. Již před příletem Bushe demonstrovali dnes v Praze odpůrci případného umístění amerického radaru v České republice. Demostrace se neobešla ani bez drobných šarvátek.

 

Americký prezidentský pár se vítá při příletu do Prahy

Po příletu nasedla posádka letadla v čele s prezidentem do limuzín a opustila letiště. Při cestě vozidel z ruzyňského letiště byla na pět až deset minut přerušena doprava na Evropské třídě. Žádné komplikace v dopravě to nezpůsobilo. K Hiltonu kolona dorazila po 21:15. Na dobu příjezdu byla v okolí úplně přerušena doprava, na místě byly dva obrněné transportéry a na střeše hotelu policisté, mezi nimi zřejmě i odstřelovači. Zatím se však neví, zda v hotelu stráví noc i sám Bush s manželkou. 

Praha je první zastávkou jeho evropské návštěvy. Bezpečností opatření, jejichž přípravy začaly již během víkendu vrcholí. Letiště je uzavřené a bezpečností složky, hlídající letiště a místa, kterými George Bush bude projíždět až k Hotelu Hilton, kde by měl údajně přespat. Z mimopražských oblastí přijely policejní posily, v pohotovosti je i armáda včetně stíhaček. Ochranka a bezpečnostní složky jsou kdykoliv připraveny zasáhnout. Lidé se tak mohou setkat s několikahodinovými uzavírkami. Především hlavní průtahu Evropské ulice. Z té se stane jednosměrka. Další ulice, kudy pojede prezidentská kolona, jsou uzavřeny úplně. Stejná situace nastane i v úterý, kdy Bush z české metropole odletí. Bushova návštěva má přesvědčit politiky i občany o tom, že záměr na výstavbu protiraketového štítu ve střední Evropě je v zájmu bezpečnosti USA, Česka i spojenců. Americký prezident se v úterý setká se svým českým protějškem Václavem Klausem, premiérem Mirkem Topolánkem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

Prezidentská kolona s Bushem

Hilton je v obležení

U hotelu a v blízkých ulicích hlídkuje několik desítek policistů. Kolem budovy jsou umístěny zátarasy. Policisté kontrolují auta, která přijíždějí k hotelu. Lidé nesmí například do ulice Pobřežní. Opatření tak posilují spekulace o Bushově noclehu.

"Bezpečnostní opatření trvají od dnešních 12:00 do odvolání," řekla mluvčí pražské policie Iva Knolová. "Bezprostřední okolí je uzavřeno, vstup mají povolen pouze lidé, kteří v místě bydlí nebo pracují."

Kromě přespání v hotelu Hilton se hovoří také o Hradě a rezidenci amerického velvyslance v Bubenči. I v případě, že Bush v hotelu Hilton spát nebude, bude tam ubytován jeho doprovod.

Na hranicích zatím klid

Na státních hranicích České republiky zatím nenastala žádná mimořádná událost, která by souvisela s návštěvou amerického prezidenta George Bushe. Policisté dosud kvůli Bushovi nezakázali vstoupit do země žádné osobě.

Na hranicích však panují zpřísněná bezpečnostní opatření již od minulého úterý. Potrvají do středeční půlnoci.

V souvislosti s návštěvou amerického prezidenta nebyl dosud nikomu zamítnut vstup na území České republiky, řekla dnes mluvčí cizinecké a pohraniční policie Barbora Kudláčková.
Zesílená bezpečnostní opatření u cizinecké a pohraniční policie se týkají kontroly na vstupu do Česka. Platí od 29. května od 19:00 do půlnoci 6. června.

Prezidentská kolona s Bushem

Z Čech do Evropy

Americký prezident nebude v Praze poprvé. V roce 2002 se zde zúčastnil summitu NATO. Z české metropole odletí Bush do Německa na summit G8. Poté navštíví ještě Polsko, Itálii, Vatikán, Albánii a Bulharsko.
Už v půli května zkoumal zvláštní americký tým v Praze místa, kde se bude Bush pohybovat. Hlavně kvůli bezpečnosti se seznamoval s budovami, kde budou jednání a tisková konference, a s místy, jimiž projede prezidentská kolona. Policie bude sledovat i střechy a okna v ulicích, Bushe budou na jeho cestě v každém okamžiku hlídat odstřelovači připravení zneškodnit případné útočníky.

 

Nova.cz, TV Nova, ČTK
Reklama