Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

slovní přestřelka

Grebeníček je neostalinista, pustil se do poslance Zeman

Miloš Zeman
Zdroj: isifa / VLP / Divíšek Martin
Miloš Zeman

Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, prohlásil Miroslav Grebeníček (KSČM) ve Sněmovně. Miloš Zeman ho za to označil za neostalinistu.

Bývalý předseda KSČM Grebeníček zpochybnil tvrzení, že Palachův čin směřoval proti komunistické totalitě. "Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící. Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům," prohlásil Grebeníček. Poslanci vládní koalice a část zástupců Věcí veřejných po těchto jeho slovech opustila jednací sál dolní komory.

 

Zeman dnes na dotaz jednoho z novinářů uvedl, že podle něj v době, kdy Palach uskutečnil svůj protest, už reformní komunisté opouštěli scénu. "A na jejich místa nastupovali podobní neostalinisté, jako je podle mého názoru právě pan Grebeníček," řekl nastupující prezident v Pardubicích. Přijel tam navštívit jednání krajské konference Strany přátel občanů - zemanovci, jejímž je čestným předsedou.

 

Zeman reagoval také na dotazy týkající se možného obsazení vedoucích postů v hradní kanceláři. Odkazoval ale na to, že může jmenovat její jednotlivé funkcionáře až po své inauguraci, která je 8. března.

 

 

Uvedl, že si velice váží rozhodnutí ředitele protokolu Jindřicha Forejta, který bude ve své funkci pokračovat. Řekl také, že dosud není rozhodnuto o budoucnosti velvyslance v Austrálii Hynka Kmoníčka, který by se podle některých zdrojů mohl stát jedním ze spolupracovníků nového prezidenta. "Je to otázka v jednání, ale nezapomeňte, že ještě nejsem podle ústavy
prezidentem a jmenovat kohokoliv šéfem zahraničního odboru je úkol pro inaugurovaného prezidenta," uvedl.
 

tn.cz / ČTK / anš