Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Grebeníček se nemusí omlouvat antikomunistovi

Miroslav Grebeníček
Zdroj: Mediafax
Miroslav Grebeníček vyhrál soud s Janem Šináglem.

Brněnský krajský soud v pátek zamítl žalobu občanského aktivisty Jana Šinágla, jenže chtěl o omluvu po Miroslavu Grebeníčkovi.

Šináglovi vadil výrok obsažený v Grebeníčkově knize Hradba vzdoru.


Celkové vyznění informace obsažené v knize nebylo zjevně nepravdivé, odůvodnil rozhodnutí soudce Ryska.


"Podle žalovaného výroku obsaženého v knize měl Šinágl napadnout v roce 2007 jednoho z pořadatelů z řad Konfederace politických vězňů při pouti na Sv. Hostýně a způsobit mu zranění," řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.


Přestupková komise, která incident vyšetřovala ještě předtím, než se kauza dostala před soud, ale dospěla k závěru o Šináglově nevině.


U soudu byli už víckrát

Švýcarský občan Jan Šinágl, žijící v Žebráku na Berounsku, se s Grebeníčkem soudil již podruhé. Na prvomájové demonstraci komunistů na Letné hlasitě komentoval v roce 2005 Grebeníčkův projev. Ten na to zareagoval větou: "Je tady nějaký primitiv, odveďte ho."


Antikomunistu Šinágla vzápětí policisté odvedli kvůli narušování povoleného shromáždění. Jan Šinágl poté podal na tehdejšího předsedu KSČM žalobu na ochranu osobnosti. Krajský soud nejprve nařídil Grebeníčkovi omluvu, Vrchní soud v Olomouci však v odvolacím řízení komunistického politika této povinnosti zprostil.

tn.cz / Mediafax