Hackeři opět zveřejnili seznam členů ODS, tentokrát i s rodnými čísly

Seznam členů ODS s osobními údaji, jako jsou telefony a rodná čísla, zveřejnili v pondělí na internetu hackeři hlásící se ke skupině TrollSec a Anonymous. Databáze, o jejímž zveřejnění informovali na svých stránkách sami piráti, čítá více než deset tisíc osob.

"Byť se zpožděním TrollSec dostáli svého slova a udělali, co slíbili. Kompletní databáze ODS čítá více než deset tisíc osob. Údaje obsahují jména, data narození, rodná čísla, telefony, hesla a mnoho dalšího," píší internetoví piráti hlásící se ke skupině Anonymous.
 

Napadení interních dokumentů a zveřejnění osobních údajů členů ODS považuje strana za hrubé porušení zákona. "Zveřejnění osobních údajů členů ODS považujeme za naprosto nepřijatelný akt, kterým hnutí Anonymous jasně ukázalo, na které straně zákona stojí. Proti ilegálnímu útoku na ODS podnikneme veškeré právní kroky," informoval mluvčí ODS Tomáš Bartovský.
 

Hackeři získali osobní data členů ODS poprvé letos v únoru. Seznam rozeslali do médií společně s výzvou směřovanou českým politikům, aby odmítli mezinárodní smlouvu ACTA, která omezuje internet.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Jsou hackeři i ve vašem počítači? Ptali jste se experta
 

"Získání a zveřejnění rodných čísel symbolizuje závažný problém. Je to známka toho, že se hackeři tentokrát mohli dostat opravdu hluboko do systému. Je však otázkou, jak bylo zabezpečení ODS důkladné,“ uvedl Martin Hanzal, výkonný ředitel společnosti SODATSW, která se zabezpečením dat metodou šifrování dlouhodobě zabývá. "Únik dat má bohužel velmi rychlé a často trvalé následky. Proto je nutná kvalitní prevence a ochrana v podobě moderního šifrování dat," dodal Hanzal, který je členem pracovní skupiny NATO Industry Advisory Group pro ochranu kyberprostoru, který patří mezi špičky ve svém oboru.
 

Hackeři z hnutí Anonymous se přihlásili také k únorovému úniku seznamu členů ODS, na jejichž webových stránkách zanechali vzkaz Václavu Klausovi, médiím a politikům. Začátkem února byl zaznamenán vnější útok rovněž na webové stránky české vlády či internetové stránky Poslanecké sněmovny.
 

"Kauzu se smlouvou Acta a hnutím Anonymous pečlivě sledujeme a snažíme se ji vyhodnocovat také z pohledu bezpečnosti informačních systémů. S lítostí zjišťujeme, že většina společností o možnostech ochrany svých dat vůbec neví a vystavuje se tak obrovskému riziku," uvedl Martin Ondráček, produktový manažer společnosti SODATSW, která nabízí komplexní řešení AreaGuard Neo, jež využívá moderní metodu šifrování dat a umožní tak firmám ochránit své informace proti útokům vnějším i vnitřním.
 

Bezpečnostní rizika ztráty osobních údajů se projevují v poslední době zvláště s rozvojem cloud computingu, který umožňuje sdílení dat na síti se vzdáleným přístupem kdykoliv a kdekoliv. "Jakékoli on-line databáze s osobními údaji jsou bez zákonného zmocnění nebo bez souhlasu dotyčných osob v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů,“ uvedl David Pavlát, tiskový mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů. "Správce osobních údajů má veškeré povinnosti ukládané zákonem. Pokud se rozhodne využít služeb cloud computing, musí být schopen analyzovat možná rizika a zajistit adekvátní ochranu informací, například šifrováním," dodal Pavlát.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

fim tn.cz / Mediafax