Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.2. 2012 21:10

HÁDKA v parlamentu. Kvůli církevním restitucím vytáhli komunisti Bílou Horu

Poslanecká Sněmovna

Kvůli církevním restitucím se poslanci v pátek ve sněmovně pohádali. Koalice církevní restituce brání a hájí je rozhodnutím Ústavního soudu, opoziční poslanci považují majetkové vyrovnání s náboženskými organizacemi za nevýhodné pro Českou republiku.

Zpravodaj pro první čtení, poslanec Marek Benda (ODS), ve své řeči připomněl, že již Ústavní soud rozhodl, že nečinnost parlamentu ve věci blokačního paragrafu je protiústavní. "Dává závěr, že majetek bude církvím vydán, ať už si to většina tady přát bude, nebo nebude," zmínil Benda.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

Zkritizoval snahu opozičních poslanců návrh zákona měnit nebo vypisovat o něm veřejná referenda. Majetek podle něj státu nenáleží a církvím by se měl vrátit. "To není majetek, který jsme si vymysleli, ale majetek, který byl ve vlastnictví církví v rozhodném období," prohlásil. "V současné době je potřeba na vlastnictví církví hledět jako na vlastnictví kteréhokoliv jiného subjektu," uvedl.

 

PSALI JSME

Vláda schválila církevní restituce

 

S jeho postojem se ztotožnila i místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV). "Církve na vyrovnání právo mají. Pokud by církve zažalovaly stát o ušlý zisk, těžko by Česká republika vyhrála. Je třeba si uvědomit, že součástí vyrovnání je definitivní odluka církví od státu," dodala. Zdůraznila, že majetkově se měl stát s církvemi vyrovnat již před dvaceti lety po 'sametové revoluci'. "V době po revoluci byla doba mnohem příhodnější pro vyřešení křivd komunistickým režimem. Je to věc, která je potřeba vyřešit, a já věřím, že díky koaliční dohodě se to podaří," uzavřela.

 

Komunističtí poslanci však s návrhem zásadně nesouhlasili. Poslanec Miroslav Grebeníček vyzval, aby stát vrátil církvím kostely – s výjimkou katedrály sv. Víta – a pozemky převedl na obce. "Státní rozpočet tak bude posílen o 80 miliard korun. A církve prokážou solidaritu s obyvateli České republiky, sužovanými dluhem 200 miliard korun," prohlásil. Apeloval na poslance Věcí veřejných, aby svůj postoj v hlasování o církevních restitucích přehodnotili. "Jen idiot nemění své názory," prohlásil a dodal, že Poslanecká sněmovna by měla přijímat zákony, které jsou v souladu s obecnou vůlí.

Sněmovna 18.5.2010, 79. schůze
Zdroj: Mediafax

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) podotkla, že tato norma bude budit vášně ve sněmovně po celou dobu, co se bude projednávat. Připomněla, že to komunisté jsou zodpovědní za to, že se církvím majetek odebral, a také za to, že mnoho církevních hodnostářů skončilo ve vězení, kde i zemřeli.

 

Na její kritiku však reagoval poslanec Miroslav Opálka (KSČM). "Genocida původního obyvatelstva leží na zodpovědnosti kříže. Bavíte se o majetku římskokatolické církve, ale ten majetek patřil před Bílou horou protestantům," namítl u řečnického pultu.

 

Slova Němcové pak rozzlobila i Grebeníčka. "Nepodsouvejte mi něco, na čem jsem se nikdy nepodílel," zakřičel na poslance napravo. Sklidil za to napomenutí od předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury, který ho požádal, aby ve sněmovně nekřičel.

 

"Vypadá to tu jako festival KSČM a ODS," komentoval situaci poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD). "Když něco předkládáte, tak mluvte aspoň pravdu. Máte aroganci většiny, vy ten zákon nakonec prosadíte. Chtěl bych upozornit pana kolegu Bendu, aby si vzpomenul, že Vysoká škola ekonomická řekla, že třicet let vyplácet církvím dluh je nevýhodné jak pro církev, tak pro stát," uvedl.

 

Vyrovnání s církvemi považuje za jeden největší transfer majetku v České republice. "Když toto děláte, prosím vás, tak v takové věci se v kulturní zemi sejde veškerá politická a vědecká reprezentace a ta dlouho bádá, aby v nápravě křivd nevznikly křivdy nové. Ale to jste neudělali, vy jste to prskli do sněmovny. Celá ta diskuse je zbytečná," uzavřel poslanec.

 

Po jeho vystoupení požádal poslanecký klub ČSSD o více než půlhodinovou pauzu.

 

tn.cz / Mediafax
Reklama