Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 10. 2013
halloween zdomácněl

HALLOWEEN je tady! Dlabání dýní začíná

DUŠIČKY VS. HALLOWEEN
Zdroj: TN.cz

Poslední říjnový den se slaví nejen v anglosaských zemích Halloween, původem keltský svátek se těší stále větší oblibě Čechů. Řada školek, ale také domy dětí a mládeže či zoologické a botanické zahrady proto dnes pořádají oslavu spojenou s vydlabáváním dýní, lampionovým průvodem nebo maškarním bálem. Češi ale stále více uznávají Dušičky, než Halloween

Zatímco v Americe je oslava Halloweenu spojena s koledou a strašidelnými převleky, v Česku zdomácnělo zejména vydlabávání dýní, ze kterých pak vznikne lucerna. Obchody jsou také plné sladkostí a dekorací s halloweenskou tematikou.
 

Například Botanická zahrada v pražské Troji dnes láká na zábavní program pro děti spojený s vydlabáváním dýní, maskami a opékáním buřtů. Ostravská zoo chystá halloweenské oslavy až na sobotu, otevře při té příležitosti symbolický hřbitov vyhubených zvířecích druhů.
 

Oslavy předvečera všech svatých vychází z původně keltského svátku Samhain, kterým se slavil konec starého a začátek nového roku. V Česku připadá vzpomínka na zemřelé na 2. listopadu, kdy se slaví Dušičky.
 

tn.cz / ČTK