Hanáková: Bez účasti státu by vyrovnání s církvemi probíhalo živelně

církevní restituce
Zdroj: Mediafax

Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi je rozumným řešením, bez nějž by mohlo přijít divoké vyrovnání soudní cestou, uvedla v úterý na Žofínském fóru ministryně kultury Alena Hanáková. Podle ní jsou církve více než 20 let po revoluci jedinou okradenou vrstvou společnosti.

Hanáková na úvod svého vystoupení přiblížila historii pokusů o vyrovnání a základní parametry aktuálního vládního návrhu. Podotkla například, že se zvýšil rozsah naturálního plnění oproti finanční náhradě. Přesto je však určitá finanční náhrada potřebná.

 

"Pokud by proběhlo pouze naturální vydání, ostatní církve a náboženské společnosti by v porovnání s římskokatolickou církví dostaly jen zlomek majetku. Byl by tak mimo jiné ohrožen cíl, aby se církve v budoucnu financovaly samy," vysvětlila ministryně kultury.

 

Podle ní si společnost také musí uvědomit, že náklady na financování církví každým rokem rostou: "V současné době stát financuje 17 z 32 církví, které jsou registrovány, ze státního rozpočtu. V roce 2010 to byla částka zhruba 1,44 miliardy korun a vyplácená částka na činnost církví se rok od roku zvyšuje."

 

ČTĚTE TAKÉ:

Komunisté chtějí referendum o církevních restitucích. Návrh posoudí vláda

 

Ministryně kultury zároveň chápe nelibost části společnosti k vyrovnání, averze k čemukoliv církevnímu podle ní v české společnosti zůstala již z dob pobělohorských a byla v průběhu času zneužita různými politickými proudy.

 

"Pokud by bylo majetkové vyrovnání odmítnuto, proběhlo by vyrovnání stejně, ale soudní cestou a obávám se, že velmi živelně," prohlásila Hanáková a pokračovala: "Více než 20 let po revoluci jsou české církve jedinou okradenou vrstvou české společnosti. Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání je v naší situaci opravdu rozumné řešení, které nejenže napraví křivdy z minulosti, ale do budoucna zajistí rozvoj české společnosti, v níž mají církve nezastupitelnou roli, " zaznělo také z úst Hanákové.

 

 

tn.cz / mediafax / krb