Největší požár za 14 let

Hasiči u Bzence stále hlídají zasažený prostor

Situace na požářišti u lesa Bzence na Hodonínsku se zatím dramaticky nezměnila. Hasiči pokračují v monitorování míst po ohni.

"Letecký průzkum ráno potvrdil, že se v porostu již neobjevuje žádné plamenné hoření," uvedla Pražáková. Podle jejích slov hasiči postupně pokračují v závěrečném dohašování kořenů a prolévání hrabanky. "Na zasedání štábu velitele zásahu bylo rozhodnuto, že již nebude nasazen k hasebním pracím vrtulník," dodala mluvčí.
 

Úplné dohašování však bude probíhat ještě mnoho dní.
 

V současné době dochází ke střídání hasičů, kteří byli na požářišti celou noc. "Průběžně zajišťujeme další jednotky ke střídání odřadů z jednotlivých krajů, dosud zasahovalo celkem 213 profesionálních a dobrovolných jednotek, tedy bezmála 1100 hasičů," vypočetla mluvčí hasičů.

PSALI JSME:

Hasiči nasadili u Bzence tank a povolali posily ze Slovenska
 

Nyní je nasazených 56 jednotek, tedy asi 280 hasičů. "Do dnešního rána se podařilo zajistit z dalších krajů 57 zádových postřikovačů, které budou použity k dohašování v terénu," upozornila Pražáková.
 

Na tiskové konferenci štáb uvedl i současné hrubé náklady na likvidaci rozsáhlého požáru. "Na pohonných hmotách asi jeden milion korun a na zajištění stravy a pitného režimu 400 tisíc," poznamenala mluvčí. Zatím nevyčíslitelné náklady jsou refundace mezd, oprava techniky a věcných prostředků. "Celková škoda bude v řádech milionů korun," zakončila mluvčí hasičů.
 

Hasiči již čtvrtý den zasahují u požáru, který se rozhořel ve čtvrtek. Ohniska prolévají velkým množstvím vody. "Tu k místu požáru přivádějí jednak pomocí dálkové dopravy z řeky Moravy, souběžně probíhá i kyvadlová doprava vody," popsala mluvčí. Dálková doprava vody ze tří a půl kilometru vzdálené řeky se osvědčila.
 

Zásah je náročný, protože hasiči musí pracovat v náročných podmínkách písčitého podloží.
 

Příčiny požáru nejsou zatím známé. Spekulace některých médií o tom, že les zapálily jiskry způsobené železniční dopravou, jsou nejspíše liché. Koridor mezi Břeclaví a Přerovem je vzdálený od ohniska požáru pět kilometrů.
 

Požár u Bzence je největším lesním požárem v republice od roku 1998.

fim tn.cz / Mediafax