Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.2. 2013 11:34
Výbuch kvůli plynu

Hasiči v domě ve Frenštátu žádné propanbutanové bomby nenašli

Zásah hasičů ve zdemolovaném domě ve Frenštátě - 9
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Dům ve Frenštátu pod Radhoštěm

Hasiči prohledávající trosky zničeného domu ve Frenštátě pod Radhoštěm dosud žádné propanbutanové láhve nenašli. V prvních dnech po neštěstí se přitom spekulovalo, že v domě explodovaly právě nastražené láhve s propanbutanem. Plyn se domem podle hasičů šířil pouze z otevřeného plynového rozvodu.

Policie se nyní prioritně zabývá verzí, že explozi záměrně způsobil sedmapadesátiletý problémový obyvatel přízemního bytu Antonín Blažek. Ten měl se sousedy dlouholeté spory a o byt vinou dluhů v exekuci přišel.

 

"To, co explodovalo, nebyly propanbutanové láhve. Už vůbec nejsou pravdivé informace, že byly nastražené na schodišti domu. V domě se nahromadil plyn z hlavního plynového rozvodu," řekl ČTK ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra.

 

Těžká technika nyní rozebírá ve spolupráci s hasiči trosky zřícené budovy. Do přízemního bytu, kde bydlel možný viník, se dostávali horem přes dvě zřícená podlaží.

 

Blažek byt vlastnil se svou manželkou. Kvůli dluhům ale o něj přišel. Na nájemném a příspěvcích do fondu oprav dlužil sdružení vlastníků desetitisíce korun. Se sousedy vedl časté spory. Stěžoval si i na úřady a lidé si naopak stěžovali na něj. Dvakrát dokonce stanul před soudem. Během procesů se o jeho duševní stav zajímali i znalci. Ti konstatovali podle MF Dnes, že byl normální a netrpěl žádnou poruchou.


 

Souzen byl před pěti lety za napsání hanlivých nápisů na adresu svých sousedů na zeď domu, který s nimi společně sdílel. Za to dostal podmínku. V roce 2011 stanul před soudem znovu. Za pomluvy a křivá obvinění sousedů vyměřil soud Blažkovi peněžitý trest. Verdikt ale odvolací soud zrušil a Blažek byl nakonec zproštěn viny.

 

Podle obyvatel sousedních domů a příbuzných obětí exploze a následného požáru Blažek také často svému okolí vyhrožoval. Nikdo na něj ale podle policie nepodal v této souvislosti trestní oznámení.

 

 

Dům explodoval v noci ze soboty na neděli. Výbuch a požár zabil nejméně pět lidí. Dalších 11 utrpělo zranění. Dva lidí jsou stále v kritickém stavu.

tn.cz / ČTK / kos
Reklama