Heger představil ZÁKONY, KTERÉ MAJÍ ZACHRÁNIT ZDRAVOTNICTVÍ

Jasná pravidla pro poskytování zdravotní péče, lepší fungování záchranné služby, stanovení práv a povinností pacienta i pravidla pro specializované výkony - například pro interrupci nebo kastraci. Takové změny přináší trojce zákonů, které ve čtvrtek představil ministr Leoš Heger (TOP 09).

"Tyto zákony se pohybují na půdorysu nyní platného zákona o zdraví lidu, který je platný již několik desítek let a za tu dobu byl 55krát novelizován. Na svou dobu byl vysoce moderní, nyní již ovšem nepostačuje," uvedl ministr důvod, proč předkládá nové zákony.

 

PSALI JSME:

Přidá Heger lékařům? Aroganci neustupovat, radí Klaus

Heger: Nečekám masový úprk lékařů do ciziny

Heger: Neonatologové jsou vyděrači!

ŠOK pro pacienty! Zdravotnictví čeká kolaps, bojí se ministr Heger

 

Ve čtvrtek představená trojice zákonů bude podle Hegera tvořit základní materii pro čtvrtý zákon - tedy zákon o zdravotním pojištění. "V něm se chystáme stanovit právě možnost standardu i nadstandardu. Bez tohoto základu by to ale bylo velmi obtížné. My totiž nemáme nyní úplně přesně jasno v základních pojmech - tedy například co je zdravotní péče či zdravotnické zařízení, vymezit se musí i další pojmy," vysvětlil Heger.

 

Zákony nyní půjdou do vnitřního připomínkového řízení, od března je pak čeká hodnocení v řízení vnějším. V červnu by je ministr Heger chtěl odeslat legislativní radě vlády. "Poté nás čeká ještě několik koleček ve vládě a zejména v Poslanecké sněmovně. Doufám, že až se nám zákony z tohoto procesu vrátí, poznáme je nejen podle jména," podotkl náměstek ministra pro zdravotní péči Vítězslav Vavroušek.

 

Na platech lékařů se zatím vláda nedohodla

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne nepotvrdil informace, že by již existovala dohoda, kde vzít peníze pro odcházející lékaře. Ve čtvrtek s touto informací přišly Hospodářské noviny.

 

"V žádném případě nemohu potvrdit, že by došlo k tajné dohodě," uvedl ministr. Dodal, že jediné, co může potvrdit, je mandát k jednání od koalice. "Toto jednání s lékaři proběhne zítra a my nyní připravujeme konečnou podobu návrhů pro ně," informoval ministr.

 

Ve čtvrtek ovšem Heger jedná právě se zdravotními pojišťovnami, výstup z tohoto jednání bude znám odpoledne.

 

Hospodářské noviny napsaly, že na tajném obědě po středečním jednání vlády se několik hlavních postav koalice shodlo, že díky změnám úhradové vyhlášky, přecenění léků a úsporám při nákupech lze ušetřit peníze, které mohou ředitelé nemocnic přesměrovat na platy lékařů.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax