Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Heger vyhlásil PROHIBICI! Tvrdý alkohol si už nekoupíme. Nikde!

Zákaz alkoholu
Zdroj: TN.cz
Takhle to vypadá v jedné z pražských večerek

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zavedl zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve všech obchodech. Nařízení platí od páteční 19. hodiny do odvolání. Zákaz platí pro všechny obchody, bary, hospody, herny i restaurace.

Leoš Heger se kvůli úmrtím po požití otráveného alkoholu rozhodl přijmout v naší zemi dosud nevídané opatření. Rozhodl o zákazu prodeje veškerého pití, které má obsah alkoholu 20 procent včetně.

 

Podívejte se na prohlášení ministra zdravotnictví


Kdo tedy nemá před víkendem nakoupené zásoby, k tvrdému alkoholu by se od této chvíle neměl dostat. Nařízení ministra platí do odvolání.


Prodejci tomu nevěří

 

"Cože? To je nějaká blbost ne?“ řekl na dotaz tn.cz jeden z provozovatelů baru, kterého jsme se zeptali, jestli už stahují z prodeje tvrdý alkohol.
 

"O ničem nevíme, ale vůbec s tím nesouhlasím. My tady máme jen samý kvalitní alkohol. U nás nic nehrozí. Za víkend tak přijdeme o tisíce korun,“ rozčiloval se majitel jedné pražské restaurace.
 

A o velké peníze přijde i státní kasa. Spotřební daň z alkoholu je totiž významnou součástí příjmů státního rozpočtu.

 


"Provozovatelům a potravinářským podnikům se zakazuje nabízet k prodeji lihoviny od obsahu ethanolu  20 procent včetně, a to až do odvolání," uvedl ministr zdravotnictví.
 

Důvodem zpřísnění předchozího mimořádného opatření je podle ministra Hegera nejen fakt, že v pátek zemřel na následky požití pančovaného alkoholu další člověk, šetření ale zároveň ukázalo, že většina nemocných zakoupila vadný alkohol v kamenných obchodech.

 

Ministr Heger dodal, že zákaz se týká také míchaných nápojů a internetového prodeje. Už v pátek večer vyrazí do terénu policisté a hygienici na kontroly. Kdo zákaz poruší, hrozí mu pokuta až tři miliony korun, nebo dočasné uzavření provozovny.

 

Všichni prodejci se musí přizpůsobit zákazu okamžitě. Například řetězec supermarketů BILLA oznámil, že v nejkratší možné době zablokuje pokladny pro vybrané artikly zboží splňující podmínky zákazu. "Je to mimořádné opatření, pro které máme v tuto chvíli pochopení," sdělil Mediafaxu Jaroslaw Szczypka, generální ředitel společnosti BILLA. Z reagálů budou během noci stahovat tvrdý alkohol také další hypermarkety jako Kaufland, Globus, Interspar nebo Albert.

 

Obchody stahují alkohol z regálů. Takhle to vypadalo v Praze:

Obchody stahují alkohol z regálů

1
/
15
Zdroj: Mediafax
Prodejny stahují alkohol z pultů - 16

 

Podle mimořádného opatření ze dne 12. září měli provozovatelé stánků s občerstvením, mobilních stánků a jiných mobilních a přechodných provozů zakázáno rozlévání a prodej lihovin typu destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu nad 30 procent alkoholu.

 

"Rozumím snahám ministra Hegera ochránit spotřebitele, ale nemyslím si, že je to krok, který spotřebitele ochrání," komentoval vyhlášený zákaz prezident Unie výrobců a dovozců lihu Petr Pavlík a dodal: "Prohibice spíše posílí černý trh."

 

Otrávený alkohol už připravil v Česku o život 19 lidí. Na Aleše S. (51), distributora, který ve Zlíně dodával pančovaný alkohol, byla v pátek uvalena vazba.

 

"Máme 11 obviněných, ale předpokládám, že v brzké době to číslo bude rozšířeno. V tuhle chvíli myslím, že pracujeme se skupinou dalších dvou podezřelých, kde zvažujeme sdělení obviněn. Zejména ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji je rozpracováno mnoho případů a těch podezřelých osob je v tuto chvíli osm," uvedl k aktuálnímu průběhu vyšetřování kauzy policejní prezident Martin Červíček s tím, že obviněné řadí do kategorie takzvaných dealerů, ne obyčejných prodejců. "Myslím, že jsou to lidé, kteří navazují na případné skupiny výrobců nebo jednoho výrobce," dodal. policejní prezident.

 

Prohibice po dvaceti letech

 

Prohibice, ať už částečná, nebo úplná, není v československé a české historii novinkou. Prodej tvrdého alkoholu a vína byl zakázán za komunismu při každých volbách. Udržel se i během parlamentních voleb v roce 1992, kdy se smělo prodávat jen deseti a méně stupňové pivo. Hlavní město Praha vyhlásilo prohibici i o komunálních volbách v roce 1994.

vrl TN.cz