Rath zavedl slevy v lékárnách, obchází zákon. Zájem pacientů

Pacienti ve středočeských lékárnách opět mohou ušetřit 30 korun za položku na receptu. Středočeský kraj totiž začal vydávat slevové kupony.

Soud zakázal téměř před měsícem původní způsob, kterým Středočeský kraj pacientům poplatky proplácel – totiž darovací smlouvy. David Rath se rozhořčil, zveřejnil telefonní kontakt na soudkyni, která o kauze rozhodla, a slíbil, že brzy najde jinou fintu, jak "nemravné" poplatky uhradit. Více TADY.

Právě v pondělí zavedl slevové kupony, které lékárnám proplatí kraj formou dotace a na jejichž základě se pacientům slavná "třicetikoruna" odečte z účtu.

Slevové kupony mají podobu trhacích šatních lístků. Mají dvě části - jedna zůstane lékárníkovi pro evidenci, druhou dostane pacient. Bude čistě na jeho zvážení, zda bude chtít slevu čerpat.

Zájem je stoprocentní

Například v Kladně je o znovuzavedené slevy v lékárně velký zájem. "Nezaznamenali jsme zatím jediný případ, kdy by pacient chtěl poplatek uhradit sám," řekla redaktorovi tn.cz kolem desáté hodiny ředitelka nemocnice Kateřina Pancová.

O tom, že jsou v krajských nemocnicích znovu zavedeny slevy, mnozí pacienti při příchodu do lékárny nevědí. Když jim ho ale magistr nabídne, přijímají ho.


Rath vysvětluje, jak slevy fungují


I v mladoboleslavské nemocnici si v první den lidé většinou útržek na třicetikorunovou slevu brali. "Byla by to škoda nepoužít ho, když jsem ho dostala. Ani jsem nevěděla, že se dnes zase něco zavádí. Chodím sem, když potřebuju, protože to sem mám nejblíže," řekla jedna ze zákaznic lékárny.

Kupony si lidé od rána brali i v ostatních krajských lékárnách. "Slevových kuponů máme dostatek, lidé o ně mají zájem. Funguje to bez problémů," uvedl ředitel benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie Milič Řepa.

Můžou přijít další žaloby

Je ale možné, že ani tato poplatková finta nebude účinná. V Moravskoslezském kraji totiž soud takovéto obcházení zákona opakovaně zakázal. Podrobnosti ZDE.

Hejtmanův náměstek Zdeněk Seidl v pondělí řekl, že nemá informace o žádné žalobě, která by napadla nový systém slevových kuponů. "To opatření platí ode dneška, případné reakce by proto mohly přijít až později," připustil.

Možná se zruší všechny poplatky

Hejtmani z řad sociálních demokratů s poplatky nesouhlasí. A to i přesto, že podle údajů zdravotních pojišťoven ušetřily jen za loňský rok deset milionů korun. Více TADY.

Už od dubna se ale původní Julínkův systém placení poplatků změnil. U lékaře přestaly platit děti do 18 let. Dětem a seniorům navíc klesl ochranný limit na polovinu, z 5000 na 2500 korun. Parlament teď projednává zákony, které by měly poplatky zrušit úplně. Podrobnosti ZDE.

kap s přispěním Martina Hlavácse TN.cz