Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Oranžové kraje zruší proplácení poplatků u lékaře

Hejtmani ČSSD se již dohodli na postupu krajů v případě regulačních poplatků. Jenže vedení ČSSD je proti.

Kraje přestanou nejpozději koncem června hradit poplatky v nemocnicích a lékárnách. O rozhodnutí hejtmanů informoval pardubický hejtman Radko Martínek.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ Z TELEVIZNÍCH NOVIN

 

 

Předsednictvo ČSSD nakonec po diskusi podpořilo usnesení krajských hejtmanů, že kraje přestanou hradit poplatky ve svých nemocnicích a lékárnách.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejpopulárnější hejtman je Zimola, nejhorší jsou Rath a Bém

 

Škromach pro zavedení poplatků v krajských nemocnicích

 

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by kraje měly za pacienty regulační poplatky v krajských nemocnicích a lékárnách přestat hradit. Škromach to řekl po ranním jednání grémia ČSSD, termín možného zrušení plateb neuvedl. Zdůraznil jen, že jde o jeho osobní názor.

 

PSALI JSME:

Proplácení poplatků asi skončí. Které kraje vracely pacientům nejčastěji?

 

PODÍVEJTE SE NA ČTVRTEČNÍ TELEVIZNÍ REPORTÁŽ O POPLATCÍCH

 

 

V Moravskoslezském kraji využilo možnost proplacení zdravotnického poplatku 45% lidí, ve Zlínském 25%, v Jihomoravském, Olomouckém a Královehradeckém 65%, v Pardubickém kraji si zdravotnický poplatek nechalo proplatit 46% pacientů, v Jihlavském 60%, v Jihočeském 70%, ve Středočeském 95%, v Libereckém 51%, v Ústeckém 40% v Karlovarském 63%, Plzeňském 25% a na Vysočině 60%. Praha zdravotnické poplatky neproplácela.

 "Není důvod poplatky hradit. Slíbili jsme, že když v parlamentních volbách uspějeme tak, abychom sestavovali vládu, že poplatky zrušíme. To se nestalo," uvedl Škromach.

Na Pardubicku se už platí všude

Jako první přestal už hradit lidem poplatky 2. června Pardubický kraj. Praha vedená ODS je nikdy za lidi nehradila.

Moravskoslezský kraj ukončí proplácení zdravotnických poplatků. Na placení poplatků všem pacientům kraj nemá peníze, řekl hejtman Palas.

Podle Evropské komise by kraje buď měly proplácet poplatky všem, anebo nikomu, jinak jde o nepovolenou veřejnou podporu. Na úhradu poplatků všem ale kraje nemají.

tn.cz / ČTK