pátrání

Hledá se vzácný orel skalní! Ulétl z voliéry na Žatecku

V pohotovosti jsou obyvatelé Zálezel na Žatecku. Z místního statku totiž uletěl vzácný orel skalní. Samec, který se jmenuje Max a je odchován v zajetí, je od včera ve volné přírodě. Z voliéry uletěl i s poutky a metrovým lanem na noze.

Rukavice, návnada a píšťalka - už od včera takhle chodí chovatel vzácných dravců po okolí Zálezel a spolu s kamarády hledá orla. Čtyřletý orel skalní jménem Max uletěl dopoledne z voliéry, když ho chovatel přenášel. Je odchovaný v zajetí a zvyklý na lidi. Přesto chovatel varuje.

 

"Když by šli s menšími pejsky na procházku do přírody, kdyby se náhodou stalo, že by ten orel sletěl na toho pejska, aby se moc k němu moc nepřibližovali," varuje chovatel Tomáš Denk. Orel skalní je velmi vzácný a je to jeden z největších dravců. Samice je o 1/3 větší než samec. Cena tohoto ptáka se pohybuje okolo 90 tisíc korun. Pro chovatele má ale cenu téměř nevyčíslitelnou. "Je to citová záležitost, je to součást rodiny," vysvětluje Tomáš Denk.

 

 

Ve volné přírodě hrozí tomuto dravci velké nebezpečí. Z voliéry uletěl i se spojenými poutky a metrovým lanem na nohách. Hrozí tedy, že by se mohl zamotat do větví nebo drátů vysokého napětí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Jitka Fárová tn.cz / hru