Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Holčička (†10) zemřela kvůli obezitě!

Holčičku šel probudit její nevlastní otec. U postele zjistil, že nedýchá. Zemřela na následky obezity, selhalo jí srdce.

Shannon Appleton-Gower z Británie zemřela na akutní kardi-respirační selhání a akutní plicní hypertenzi způsobenou její nadváhou. Její otec přesto tvrdí, že Shannon byla aktivní a živé dítě. "Měla temperamentní charakter a přestože měla nadváhu, byla velmi aktivní. Hrála swingball, pravidelně jezdila na kole,“ řekl pro Daily Mail nevlastní otec Dominic Stringer.

 

Ve Velké Británii trpí obezitou nebo nadváhou každé třetí dítě. Do roku by počet obézních dětí mohl stoupnout až na dvě třetiny. Přestože v České republice není toto číslo tak alarmují, počet obézních dětí přibývá. „Počet dětí s obezitou se za posledních 20 let zdvojnásobil, každé páté dítě překročilo práh obezity,“ říká MUDr. Zlatko Marinov, pediatr a dětský obezitolog z motolské Fakultní nemocnice v Praze.

 

"Málokdy si rodiče uvědomují závažnost dětské obezity a její možné následky. Traduje se věta 'oni z toho vyrostou', jenže dětská obezita kromě metabolických změn a psychických následků zásadně zkracuje dětství. To znamená dřívější nástup puberty a hormonálního vývoje, zároveň však zpomalení růstu," tvrdí lékař.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Netrpí vaše dítě obezitou? TEST

Nad obezitou svého potomka NEMÁVEJTE RUKOU, otylé dítě ROSTE POMALEJI, upozorňuje pediatr

 

Do léčby nadváhy by se měla zapojit celá rodina. "Dietou a cvičením se mnoho zlepší, ale pokud se nepřizpůsobí potřebám zdravotního stavu dítěte celý životní rytmus a návyky rodiny, často se vrátí na původní váhu," doplnila svého kolegu šéfka Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Hana Cabrnochová.
 

anš TN.cz