Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zaplatíme za houby?

REVOLUCE V LESÍCH: Houbařská daň i zákaz vstupu! Čtěte, co na to říká šéf myslivců

Ve spoustě zemí Evropy je pevně omezené množství hub, které si můžete odnést z lesa, jinde se dokonce platí nálezné neboli houbařská daň. Nechystá se to i u nás?

Pokud vás podobná myšlenka zvedá ze židle, vězte, že rozhodně nejste sami. A to je i důvod, proč nás jakékoli pmezení sběru hub nepotká. Alespoň zatím ne.


"Podobné nařízení je u nás naprosto nemyslitelné. Na houby chodí dle mého odhadu sedm Čechů z deseti, je to náš národní sport. Přes takovou armádu sběračů to prostě neprojde," má jasno prezident Asociace profesionálních myslivců ČR Libor Řehák.


Ale dodává, že pokud jde o chování v lese, mají Češi co dohánět. "V přírodě se chováme, jako by nám to všechno patřilo. Určitě je to i pozůstatek z dob socialismu. Ale tak jako tak se máme v lese chovat jako na návštěvě - neřvat, nedělat nepořádek," říká prezident myslivců.


Ale i tak by bylo podle něj vhodné pohyb v lesích nějak omezit. "Houbařů totiž prolezou každé křoví a zvěř nebo na zemi hnízdící ptáci se nemají kam schovat. A tak utečou do polí, kde páchají obří škody. V podstatě spasou dotace zemědělcům od EU," tvrdí Řehák.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Houby: jak se neotrávit?
Nech stromy, ať ti pomůžou
Erotika podle stromů. Co se ti v posteli líbí?

pez TN.cz