Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pochlubte se úlovky

Houbařská sezóna konečně začíná. Přečtěte si, kde rostou

Téměř s měsíčním zpožděním, ale přece. Houbařské žně začínají! V lesích se začínají objevovat první hřiby a lišky.

Jak velká bude letos úroda, si ale nikdo netroufá odhadnout. Podhoubí mohla poškodit květnová a červnová sucha. Letošní houbařská sezona je zatím podle mykologů podprůměrná. "Zatím ta hlavní vlna ještě nebyla. Já sám jsem narazil na holubinky, celorepublikově jsou hlášené lišky a ty by měly růst celé léto," řekl mykolog.

 

Jaroslav Kolc má větší štěstí. "Minulý týden nebylo nic, byl jsem v lese úplně sám a nenašel jsem jedinou okrájenou houbu. Včera bylo tak kolem těch 70ti hřibů a trvalo to hodinu," chlubí se úspěšný houbař.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Letní houbové recepty: to je vůně!

 

I ostatní houbaři si pochvalují, že se konečně nevrací z lesa s prázdnou. "Třicet bratrů kovářů na jednom místě ve Staré Roli pod duby, mladí jeden vedle druhého,“ dává tipy karlovarský houbař na webu nahouby.cz. "Dnes kontrola českolipských bučin...i tam vyrazili dubáčci, babky, v habrech kozárci habroví, všude je dost malých i velkých lišek a holubinek je "Šest půlek",“ podává zprávu houbař z Libereckého kraje.

 

[IMAGEBOX_1011433]Houbová sezóna začíná! Kdy a kam vyrazit?
[IMAGEBOX_1011433]

 

V Moravskoslezském kraji to ale vypadá, že zde sezóna ještě nezačala. "Včera Klubina...sice po dešti, ale po prohrábnutí lesa doslova prach od bot. Tři hodiny v lese a čtyři kováři, holubinky nic...prostě úplná zkáza," píše zklamaný houbař. Podobně si stěžují i ostatní houbaři na Moravě a ani ve Středočeském kraji nejsou úplně spokojení. "Dnes ráno okolí Žiliny a Lány ani ťuk, žádný náznak,  ani prašivka, les suchý," píše houbař.

 

Houby by se teď přesto měly začít objevovat všude. Časté deště a teploty kolem 20 stupňů jsou pro ně ideální a takové počasí by mělo ještě několik dní vydržet.

 

Máte už nějaké pořádné úlovky? Podělte se s nimi s ostatními čtenáři tn.cz a pošlete nám fotky na e-mail zpravy@nova.cz


 

tn.cz / anš