Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.1. 2011 21:09

HURÁ DO LESA! Rostou zimní HOUBY! Víme kde!

Houby rostou i v zimě
Zdroj: TN.cz
Houby rostou i v zimě

Houbařská sezona je plném proudu. I v zimě se dá vyrazit do lesa s košíkem na jedlé houby. Rostou hned tři druhy.

Najít pod sněhem hlívu ústřičnou, Jidášovo ucho či Penízovku sametonohou je velké umění. Houbaře při jejich sběru v lese obtěžuje hlavně hluboký sníh.

 

 

Rostou nejčastěji v kmenech stromů nebo na pařezech. Mykologové tvrdí, že vybrané druhy hojně porostou hlavně při oblevě a teplotách nad bodem mrazu.

 

Které houby nasbíráte i v zimě?

 

Hlíva ústričná

 

Houby rostou i v zimě
Zdroj: TN.cz Houby rostou i v zimě

 

Dominantou hlívy je velká a masitá plodnice. Klobouky hlívy jsou 5-25 centimetrů široké, vějířovitého tvaru. Hlíva se objevuje v mnoha barvách od bílé, šedé přes modravou až k hnědé nebo šedohnědé. Její konzumace napomáhá prevenci proti srdečním chorobám a onemocněním imunitního systému.

 

Jidášovo ucho

 

 

Jidášově uchu se také někdy říká černá houba a nejčastěji se používá v čínské kuchyni. Má léčivé účinky - pomáhá prý při hemoroidech, problémech se zažíváním a při bolestech břicha. Plodnice této houby mají rosolovitou konzistenci a jsou 2-7 centimetrů široké. Kloboučky mají hnědou až žlutohnědou barvu.

 

Penízovka sametonohá

 

 

Tato houba má hladký, kluzký klobouček široký asi 20-80 centimetrů. Barvu mají žlutou až okrovou, na vrcholu kloboučku sytě hnědou. Třeň (noha) je, jak už název napovídá, sametový. Rostou v hustých trsech na stromech nebo na pařezech. Penízovku můžeme najít hlavně v zimě - od listopadu do března

TN.cz
Reklama