Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kam na houby?

HOUBY stále ROSTOU! Škodí jim ale ranní mrazíky

Houbaření
Zdroj: zpravy@nova.cz

Houby zatím v Česku stále rostou, lidé mohou nalézt mnoho různých druhů. Proti minulému týdnu se ale růst hub přece jen mírně zhoršil. Může za to ochlazení a především ranní mrazíky, které houbám výrazně škodí, řekl dnes ČTK předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa

"Pokud jsou ranní mrazíky, tak plodnice třeba několikrát po sobě zmrznou a zase rozmrznou. To jim samozřejmě nedělá dobře a nevydrží to dlouho. Houba pak ztratí konzistenci a pevnost, často už není možné je použít pro kulinářské potřeby," podotkl Landa.

 

Navzdory ochlazení se stále vyskytuje mnoho druhů hub. Rostou například hřiby, holubinky, ryzce nebo bedly, i když i mezi těmito druhy jsou některé nejedlé houby. Momentálně je rovněž bohatý výskyt pýchavek. Objevují se také čirůvky a jedovaté strmělky, pavučince, vláknice nebo muchomůrky.

 

 

"Výhled na další dny je teď poměrně dobrý, i když se zase dostáváme k tomu, že jde především o ranní mrazíky. Některým druhům hub ale mohou náhlé výkyvy teplot dokonce vyhovovat," dodal Landa.

ana tn.cz / ČTK