Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Parádní úlovek

Houbařská sezona konečně začala! U Svitav našli 500 smržů na jednom místě

Ačkoli si s námi aprílové počasí poslední dny pěkně zahrává, houbám, zdá se, svědčí. Alespoň tedy na Svitavsku. Dva houbaři tam na jednom místě nalezli více než pět set smržů kačenky české.

Že houby začaly pořádně růst, se přesvědčil Ladislav Diviš, který s kamarádem našel na patnácti metrech čtverečních hned pět set smržů. "Sbírali jsme je kolem pětatřiceti minut. Svlékl jsem si dokonce tričko, protože jsme tu obrovskou kupu smržů museli nějakým způsobem donést do auta,“ radoval se Ladislav.

 

Ani jeden z houbařů však konkrétní místo neobvyklého úlovku nechtěl prozradit. "Tušil jsem, že zrovna na tom místě ty houby porostou. Byla to intuice,“ shodují se houbaři.

 

Mykologové v tomto případě mluví o raritě, tento druh se na východě Čech prakticky nevyskytuje. Překvapivé je pak hlavně jeho množství. "Je to unikát, velmi pěkný. Kačenka česká má dvě tři centra rozšíření v republice, v Českém krasu, Moravském krasu a Českém středohoří,“ říká mykolog Libor Tmej.

 

 

Tento smrž patří mezi pět nejchutnějších českých hub. Hodí se prakticky do všech jídel. „Dá se použít na všechny způsoby, od smaženice, do omáčky i polévek,“ prozrazuje své tipy Stanislav Navrátil.

 

Z lesa již v těchto dnech tedy nepůjdete s prázdnou, vydatné deště a teplé počasí jim svědčí. Podle mykologů budou teď lesy hub plné. 

ana / Petr Brzek TN.cz