Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hrozba klíšťat je teď nejvyšší možná. MAPA a PŘEDPOVĚĎ

Loni klíšťata nakazila infekční nemocí asi pět tisíc lidí. Na rozšířenější lymskou boreliózu přitom neexistuje očkování.

Anketa

Bojíte se klíšťat?


Hlasovalo 3719 lidí. (Muži: 3719 | Ženy: 0)
Když se chystáte do přírody, měli byste počítat i s možností, že se potkáte s klíštětem.


A to i tam, kde byste to dříve nečekali. Klíšťata se totiž kvůli teplejšímu počasí stěhují i do vyšších nadmořských výšek. Pracovníci Krkonošského národního parku je nacházejí i v tisíci metrech nad mořem. Více TADY.


Velká část klíšťat přitom přenáší infekční onemocnění. Odborníci odhadují, že nakažené je každé šesté. Podrobnosti ZDE.


Aktuální předpověď pro každý víkend


Pokud se chcete před klíšťaty chránit, měli byste sledovat předpověď jejich aktivity. Tu vydává Český hydrometeorologický ústav pro víkendové dny (od pátku do neděle) a najdete ji ZDE. Například minulý víkend byla hrozba nákazy od klíšťat dva dny na nejvyšším možném stupni, tedy na pětce.


Od druhého stupně rizika (z pěti) se doporučuje používat repelent a nesedat a nelehat si do trávy. Při čtvrtém a pátém stupni už je rizikové i vstupování do lesa, vysoké trávy a křovin – tam se klíšťata hemží nejčastěji.


Dvě nebezpečné nemoci, jen jedno očkování


O tom, co klíšťové infekce způsobují a jak se před nimi chránit, více najdete v on-line rozhovoru s hlavním hygienikem TADY.


Nenápadný hmyz přenáší dvě nebezpečné nemoci. Lymskou boreliózou se loni nakazilo 4350 lidí. Tato choroba způsobuje bolesti, teplotu a vyčerpání. Pokud se neléčí, může postihnout nervový systém, srdce a klouby.


Podívejte se, kde se loni vyskytovala nejčastěji.

Klíšťová encefalitida, která způsobuje zánět mozku, je vzácnější, ale nebezpečnější. Loni nakazila 633 lidí a tři z nich zabila. Je ale možné se před ní chránit očkováním. Podrobnosti ZDE.

V Česku jsou přitom obě choroby rozšířenější než ve zbytku Evropy.

tn.cz / kap