klimatolog varuje

Hrozivá předpověď: Opravdová potopa teprve přijde a to brzy!

Červnové povodně zaplavily podle hasičů na 700 českých obcí a měst, podle geologa a klimatologa Václava Cílka to ale zdaleka nebyla nejhorší potopa, která nás v nejbližší době čeká. Před námi jsou roky povodňového neklidu.

Václav Cílek, jeden z nejrespektovanějších odborníků na povodně, varoval před vodní zkázou po záplavách v roce 1997 i 2002 a v roce 2012 prohlásil, že opravdu velká povodeň nás teprve čeká. Ta letošní to ale podle něj ještě není.
 

Ta má podle uznávaného odborníka prý spíše charakter desetileté velké vody a není zdaleka tak mohutná, jak to vypadá v televizi.
 

Podle Cílka se Evropa nachází v období povodňového neklidu, které bude trvat ještě 20 let. A opravdu katastrofální povodeň přijde pravděpodobně právě v rámci tohoto časového horizontu. Klimatolog odhaduje, že nás čeká povodeň srovnatelná s tou z roku 2002 a k tomu pár menších.

 

 

Letošní povodeň je podle něj sotva průměrná, protože byla provázená jen průměrnými srážkami a průtoky vody. Že se řeky vylily z břehů, k tomu zřejmě přispěla ucpaná koryta, která na spoustě míst nebyla po povodni 2002 prohrábnuta.
 

Kvůli podobným nešvarům a tomu, že neuváženě zasahujeme do krajiny, budou také povodně čím dál horší, protože země je čím dál méně schopná pojmout vodu. Může za to pěstování mimo jiné příliš mnoha monolitických smrkových lesů, zlikvidování mezí a rozptýlené zeleně, napřimování toků, betonování krajiny nebo vyhnání žížal, na nichž závisí schopnost půdy vázat vodu, z polí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Přichází doba ledová, globální oteplování je nesmysl


 

hel TN.cz