Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 3. 2007

Husák rezignoval, v čele prezidia bude Brázda

Policejní prezident Vladislav Husák dnes rezignoval na svou funkci. Novinářům to oznámil na tiskové konferenci. "Po zralé úvaze předávám ministru vnitra žádost o rezignaci," oznámil novinářům odstupující šéf policie. Ministr Ivan Langer jeho rozhodnutí respektuje a přeje si, aby Husák u policie zůstal.
12

Husák rezignoval, v čele prezidia bude Brázda

Zdroj: TV Nova

I ministr vnitra Ivan Langer (ODS) má svůj e-mail. Ilustrační foto

Hodnocení:


Ministr na tiskové konferenci odstupujícímu Husákovi nabídl místo zástupce ředitele Služby cizinecké a pohraniční policie. V současné době patří totiž k policejním prioritám otázky zrušení hraničních kontrol a vstup do schengenského prostoru.

Kolem policejního prezidenta se v poslední době objevilo několik problémů, kvůli kterým ho mimo jiné prověřuje Inspekce ministra vnitra.

Ivan Langer a Vladislav Husák na archivním snímku
Zdroj: TV Nova

"Neodcházím proto, že bych se něčeho bál, nenaznačuji, že bych měl špatné svědomí," zdůraznil Husák s tím, že na něm "ulpěly plivance". Z funkce prý odchází kvůli mediálnímu tlaku, kvůli některým novinovým článkům zvažuje právní kroky.

Husák nastoupil do funkce 21. září 2005, od srpna už ale policii řídil z pověření. Nahradil Jiřího Koláře, který rezignoval kvůli útěku podnikatele Radovana Krejčíře při domovní prohlídce.

 

Ministr vnitra Ivan Langr
Zdroj: TV Nova

Langer považuje problémy kolem Husáka za vážné

Husák už ve čtvrtek naznačil, že by mohl rezignovat. Odvolat ho může ale také Langer. Policejní prezident řekl, že na vzniklou situaci zareaguje on nebo ministr. Langer považuje problémy kolem Husáka za vážné.

Inspekce prověřuje roli policejního prezidenta v kauze biolíh či únik utajované informace týkající se jistého ruského agenta. Nejnověji se prý zkoumá i to, nakolik jsou problematické jeho údajně důvěrné vztahy s bývalou pracovnicí sekretariátu ministerstva vnitra Jitkou Mitiskovou.

DOKUMENT - Oficiální vyjádření ministra vnitra:

Ministr vnitra Ivan Langer dnes přijal rezignaci policejního prezidenta plk. Vladislava Husáka ke dni 31. března 2007. „Respektuji a vážím si rozhodnutí, které policejní prezident učinil," prohlásil ministr. Zároveň zdůraznil, že jeho dosavadní práci vykonanou v této funkci považuje za profesionální, dobrou a korektní.

Ministr vnitra dále uvedl, že v tuto chvíli nemá žádné informace o tom, že by plk. Vladislav Husák jakkoliv porušil služební předpisy či zákony. Proto má zájem, aby jeho prověřování v rámci získání prověrky na stupeň utajení Přísně tajné bylo dotaženo do konce a zároveň bylo co nejdříve dokončeno i šetření Inspekce ministra vnitra.

Ministr vnitra nabídl plk. Vladislavu Husákovi funkci zástupce ředitele služby cizinecké a pohraniční policie. Měl by působit jako člen speciálního teamu připravujícího ČR na vstup do Schengenu.

Od 1. dubna 2007 bude řízením Policejního prezídia ČR pověřen dosavadní náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii plk. Jan Brázda.

Osobní vizitka Vladislava Husáka

Datum narození: 1. října 1965

Vzdělání:
1983 - Střední ekonomická škola, Rakovník
1993 - 1997 - bakalářské studium na Policejní akademii
2000 - 2002 - magisterské studium na Policejní akademii

Praxe:
1983 - 1984 - horník-technik, Důl Nosek, Tuchlovice
1985 - nastoupil k tehdejšímu Sboru národní bezpečnosti (SNB)
1986 - 1996 - působil v různých funkcích oddělení dopravních nehod Městské správy VB, Praha (později Správa hl. m. Prahy Policie ČR)
1. července 1996 - 1. září 1996 - zástupce ředitele Obvodního ředitelství Policie Prahy 5
1. září 1996 - 15. července 1998 - ředitel Obvodního ředitelství Policie
Prahy 5

15. července 1998 - 1. prosince 2002 - zástupce ředitele Správy hl. m.
Prahy Policie ČR
1. prosince 2002 - 21. září 2005 - náměstek policejního prezidenta pro
uniformovanou policii
17. srpna 2005 - 21. září 2005 - pověřen výkonem funkce policejního
prezidenta
21. září 2005 - jmenován policejním prezidentem, dnes na funkci rezignoval.

Rodina: ženatý, má dvě dcery

Přehled policejních prezidentů od roku 1993

Ivan Vyleta, ve funkci od září 1992 do dubna 1993
V 60. letech pracoval jako vyšetřovatel, z politických důvodů musel od policie v roce 1975 odejít. K policejnímu sboru se vrátil v březnu 1991. Policejním prezidentem byl jmenován v září 1992. Ve funkci setrval do dubna 1993, kdy jej tehdejší ministr vnitra Jan Ruml (tehdy ODS) na jeho žádost odvolal. Vyletovi přitížil policejní zásah proti demonstrantům na Velké Pardubické v roce 1992, o jeho odvolání usiloval hlavně branný a bezpečnostní výbor parlamentu. Kritici mu také vyčítali neschopnost provést reorganizaci policie. Zemřel jako jednašedesátiletý v roce 2003.

Stanislav Novotný, ve funkci od května 1993 do října 1994
Do listopadu 1989 stál mimo bezpečnostní složky. V roce 1990 nastoupil na federální ministerstvo vnitra, rok vedl Úřad vyšetřování. Vyletovým nástupcem se stal v květnu 1993. Z funkce policejního prezidenta byl v říjnu 1994 odvolán mimo jiné kvůli špatné komunikaci s náměstky ministra vnitra Jana Rumla. Novotný také podle tisku válčil s řadou vrcholových funkcionářů policie, odvolal například šéfa pražské správy Pavla Hofmana. Po svém odchodu od policie se stal ředitelem České křesťanské akademie.

Oldřich Tomášek, ve funkci od ledna 1995 do srpna 1998
Do čela policejního prezidia přišel z okresního policejního ředitelství v Chebu. Do funkce byl jmenován na návrh tehdejšího ministra vnitra Jana Rumla. Původně úspěšnému policejnímu šéfovi uškodil mimo jiné kontroverzní protidrogový zátah v pražském rockovém klubu Propast z roku 1996. Tehdy opoziční ČSSD jej opakovaně kritizovala. Z čela policejního prezidia odešel v srpnu 1998 na vlastní žádost. Zdůvodnil to únavou z několikaletého působení ve vysoké funkci, nedostatkem financí pro policii a nevyhovujícími předpisy. Nyní je ředitelem sokolovské policejní správy.

Jiří Kolář, ve funkci od srpna 1998 do června 2005
Dlouholetý člen policejního sboru přišel do čela policejního prezidia z místa ředitele jihomoravské policejní správy. Do funkce jej navrhl tehdejší nový ministr vnitra za ČSSD Václav Grulich. V křesle policejního šéfa vydržel téměř sedm let. Terčem kritiky se stal vícekrát, o jeho rezignaci se spekulovalo například kvůli selhání policie při vyšetřování případu manželů Stodolových odsouzených v roce 2004 na doživotí za osm vražd. Kolář rezignoval v červnu 2005, kdy policistům při domovní prohlídce uprchl stíhaný podnikatel Radovan Krejčíř. Poté se stal styčným policejním důstojníkem na velvyslanectví v Bratislavě.

Vladislav Husák, ve funkci od září 2005 do března 2007
Nyní jednačtyřicetiletý Husák nastoupil k policejnímu sboru v roce 1985. Na policejní prezidium přišel v roce 2002 z místa zástupce ředitele pražské policejní správy, do roku 2005 působil jako náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii. Do funkce policejního šéfa, jímž byl jmenován v září 2005, jej navrhl tehdejší ministr vnitra za ČSSD František Bublan.

Kromě loňského prohřešku s rychlou jízdou se Husákovi dosud větší skandály vyhýbaly. V poslední době však Inspekce ministra vnitra prověřuje jeho roli v kauze biolíh, únik utajované informace týkající se jistého ruského agenta či nakolik je problematický jeho údajně důvěrný vztah s bývalou pracovnicí ministerstva vnitra, která údajně pracovala pro StB. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) ve čtvrtek uvedl, že přemýšlí o Husákově odvolání, neboť problémy kolem jeho osoby se odrážejí na práci policie jako celku. Dnes Husák na svou funkci rezignoval.

TV Nova, ČTK
Reklama