Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

no fuj!

IKEA stahuje z prodeje mandlový dort, obsahoval FEKÁLNÍ BAKTERIE!

Ikea mandlový dort
Zdroj: IKEA
Tento mandlový dort Taarta Chokladkrokant obsahoval fekální bakterie..

Švédská společnost Ikea stahuje z prodeje v restauracích 23 zemí světa svůj mandlový dort. Při kontrole tohoto výrobku v něm našli fekální bakterie.

Koliformní bakterie, které se bývají přítomny ve fekáliích, objevily v mandlovém dortu prodávaném v Ikea při kontrole čínské úřady.Informovala dnes o tom agentura AFP.
 

Číňané objevili koliformní bakterii v dodávce 1800 dortů, které dorazily ze Švédska do Šanghaje. Všechny byly zničeny. "Tyto dorty se vůbec nedostaly do našich obchodů," řekla AFP mluvčí společnosti Ylva Magnussonová.
 

Výrobek nazvaný Taarta Chokladkrokant obsahoval podle ní nevelké množství koliformní bakterie. Mikrobiolog Mats Lindblad ze švédského Národního potravinového úřadu řekl AFP, že přítomnost této bakterie může být důkazem fekálního znečištění, ale ne vždy. Baktérie podle něj není nebezpečná pro lidské zdraví.

 


"Obchodní domy v ČR jsme během odpoledne zkontrolovali a tuto šarži mandlového dortu s karamelem a smetanou nemáme. Ještě doplňuji, že šlo o koliformní bakterie nepatogenní, přesto se IKEA rozhodla dotčenou šarži stáhnout, protože neodpovídá našim požadavkům na kvalitu. Výrobek nepředstavuje žádné zdravotní riziko," uvedl pro TN.cz mluvčí české Ikea Petr Chadraba.
 

Švédský nábytkářský řetězec minulý týden čelil problémům kvůli svým hovězím a vepřovým kuličkám z mletého masa, v nichž kontroly pro změnu objevily koňské maso. Výrobek proto stáhla z prodeje v 25 zemích světa včetně České republiky.
 

hel tn.cz / ČTK