Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Diplomatický incident

Indonésie si stěžuje ministru Zaorálkovi kvůli razii v pražské mešitě

Zátah ÚOOZ v islámské modlitebně na Černém mostě
Zdroj: TN.cz

Indonéské velvyslanectví dnes předalo českému ministerstvu zahraničí diplomatickou nótu, která se týká pátečního zásahu policie v mešitě v centru Prahy.

Velvyslanectví v nótě poukazuje na ustanovení Ženevské úmluvy o diplomatických stycích. Dnes to potvrdil David Frous z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Přímým účastníkem zásahu byl tajemník indonéské ambasády, který kritizoval nesmlouvavý postup ozbrojených policistů.


Zástupci ambasády byli z mešity údajně propuštěni až po hodině a půl, přestože se chtěli prokázat diplomatickými dokumenty.


Zástupci indonéského velvyslanectví předali nótu Černínskému paláci dnes odpoledne. "My se tou věcí budeme samozřejmě dále zabývat se vší vážností, která jí náleží," řekl Frous.


Policie v pátek zasahovala v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové. Po zásahu obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.


Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení. Muž je podezřelý, že v Česku zajistil vydání a distribuoval knihu šířící rasismus.


Na zásah policie s stěžovala řada přímých účastníků. Policisté podle nich narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam a scházejí se při ní v mešitě. Uvnitř bylo kolem stovky lidí. Část z nich si například stěžovala, že s nimi policisté nekomunikovali a chtěli, aby zůstali na zemi.


"Policie nás zajistila a lustrovala. Pořád jsme dostávali pokyn, abychom měli hlavu dole," popisoval novinářům zásah jeden ze svědků.

tn.cz / ČTK