Věci veřejné znovu hlasují o koaliční smlouvě, už bez problémů

Po pátečních technických problémech začalo znovu v sobotu v 10.00 internetové hlasování Věcí veřejných (VV) o koaliční smlouvě. O osudu dokumentu rozhodne zhruba 18 tisíc registrovaných příznivců strany.

Anketa

Zúčastníte se referenda Věcí veřejných o koaliční smlouvě?


Hlasovalo 89 lidí. (Muži: 89 | Ženy: 0)
Páteční začátek hlasování VV provázely technické problémy s webovými stránkami. Potíže, které zkomplikovaly internetové hlasování o koaliční smlouvě, řešilo IT oddělení strany.

 

Od spuštění v sobotu dopoledne jsme zatím nezaznamenali žádné problémy při hlasování, sdělil Mediafaxu poslanec VV Viktor Paggio.

 

"Vše probíhá jak má. Technický problém, který v pátek způsobil problémy s hlasováním, jsme úspěšně odstranili. Neočekáváme proto další komplikace," uvedl Paggio, který zodpovídá za provoz internetových stránek, anket a referend Věcí veřejných.

 

Předseda strany Radek John uvedl, že hlasování sice probíhalo, ale grafický doprovod stránek mu neodpovídal. Šéf strany uvedl, že má obavy z útoků na server, a proto bylo nezbytné zavést důsledná bezpečnostní opatření. Právě ta zřejmě za potíže na webu mohla.

 

PSALI JSME:

Internetové hlasování VV o vládě má problémy. Server zkolaboval

 

VV chtějí, aby bylo referendum maximálně transparentní a podle pravidel, proto ho pozastavily. Hlasování tak začne od soboty a pokračovat bude celou neděli a v pondělí dopoledne. Koaliční smlouva se přitom bude podepisovat v pondělí v 18.00.

 

 

Na výsledku hlasování véčkařů závisí osud trojkoaliční dohody o nové vládě. Strana VV ho chápe jako závazný. John je přesvědčen, že příznivci Věcí veřejných vládní projekt podpoří.

 

"Programátoři dodavatelské firmy dodali v dobré víře funkci, která nedovolila hlasovat véčkařům, jejichž heslo neobsahovalo velké písmeno a číslo," vysvětluje strana na svých stránkách. Véčkaři byli na to upozorněni emailem, který ale mnoho z nich nečetlo, a proto nechápali, že se nemohou přihlásit. Strana také připomíná, že vzhledem k přechodu na servery s vyšším zabezpečením vyvstal i druhý problém, a to že se po odhlasování i přes správné započítání hlasu vždy objevil obrázek "ANO".

 

V praxi to znamená, že véčkařům, kteří chtěli hlasovat "NE", se objevilo na obrazovce "ANO". Viktor Paggio, který se o průběh referend VV stará, tvrdí, že i tak byly hlasy véčkařů započítány správně mezi "NE".

 

Koaliční smlouva je hotová od pátku. Na jejím obsahu se shodly vyjednávací týmy stran budoucí vládní trojkoalice. O víkendu budou ve stranách koalice probíhat schvalovací procesy, podepsat by ji měly v pondělí v 18.00.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax