Jaderná elektrárna v Dukovanech chystá opravu. Čtvrtý blok odstaven.

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: oficiální zdroj

Jaderná elektrárna Dukovany připravuje opravu netěsné trubičky, 4. blok elektrárny byl o víkendu odstaven a vychlazen. V pondělí o tom informoval mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Netěsnost cca 1-2 milimetry je na potrubí o průměru 24 milimetrů (odvzdušnění trasy doplňování primárního okruhu), které se nachází v ochranné obálce reaktoru a primárního okruhu (kontejnmentu).
 

"Netěsnost se nachází v kontejnmentu a bude odstraněna po zamrazení potrubí odvzdušnění. Zamrazení potrubí před netěsností má za účel utěsnění potrubí pro opravářské práce," sdělil Spilka s tím, že připravovaný postup vyžaduje schválení dozorného orgánu (SÚJB), a to by mohlo proběhnout během dneška.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
VIDEO: Modelka poučuje jaderné techniky. Dodržujte předpisy!
 

"Předpokládáme, že nástup na práce po schválení postupu dozorným orgánem proběhne nejdříve po 18. hodině dnešního dne, a to na noční směně ze 4. 4. na 5. 4.," dodal Spilka.
 

Dukovanská elektrárna v roce 2010 oslavila 25. výročí. Za čtvrt stolení provozu vyrobila nejvíce elektrické energie ze všech elektráren v Česku. V areálu fungují čtyři reaktorové bloky, ty ročně vyrobí asi 14 miliard kilowatthodin proudu.

ČTĚTE TAKÉ:
V jaderné elektrárně Dukovany hořelo

Stavět se v Dukovanech začalo už v roce 1978, první jaderný blok byl spuštěn v roce 1985. Další dva bloky elektrárna zprovoznila o rok později. Poslední čtvrtý blok byl spuštěn v červenci 1987, elektrárna tehdy dosahovala maximálního výkonu 1760 MW. Díky postupné modernizaci by elektrárna měla mít do roku 2013 výkon 2000 MW.

Mediafax