Jsou hackeři i ve vašem počítači? Ptali jste se experta

Hostem on-line rozhovoru byl od 20:00 na tn.cz Lukáš Erben, IT expert a šéfredaktor časopisu a serveru businessworld.cz.

Jak zjistíte, že se Anonymous naboural na vaši IP adresu?
"Je velmi nepravděpodobné, že by vaše IP adresa byla v hledáčku někoho z Anonymous, pokud nepatříte například k vrcholným politikům nebo zástupcům filmových a hudebních společností (nemluvě o tom že IP adresu dnes většina uživatelů nemá stálou a to dokonce ani u stolních počítačů doma, odlišná situace u firemních počítačů a sítí, ale není prostor a čas to tu rozvádět). Nicméně nejlepší ochranou je používat firewall (v operačním systému a například též ve vaší domácí Wifi/LAN) a bezpečnostní software. Bez nich je velmi pravděpodobné, že dříve či později otevřete nějakou závadnou přílohu mailu či odkaz na webové stránky, které vám zaneřádí počítač programy které jej mohou následně využívat k útokům na další počítače, nebo mohou sledovat hesla která zadáváte při vstupu na různé služby, či dokonce platební údaje," zodpověděl dotaz na on-line chatu Lukáš Erben.

 

Jak povyk okolo hackerů vznikl? 

Hackeři k útoku na webové stránky Úřadu vlády, které se jim minulý týden podařilo na několik hodin zablokovat, použili i zmanipulované počítače nevinných lidí. Těm by nyní policie mohla přístroje zabavit.
 
Internetové stránky nejenom české vlády ale i třeba ODS se staly terčem hackerského útoku české buňky skupiny Anonymous. Předem zmanipulované zavirované počítače se bez vědomí svých majitelů opakovaně připojovaly na vládní web a tím zahltily kapacitu připojení. Stránky v době útoku zaznamenaly až 30 milionů přístupů.


Rozhovor

 

Policie se u některých těchto přístupů bude snažit dostat až ke zdroji a zjistit, jak se konkrétní počítač na útoku podílel. Policie má k dispozici konkrétní IP adresy, ze kterých byl útok veden, proto může jednotlivé počítače identifikovat. A takové počítače by pak mohla zabavit a jejich majitele podrobit výslechu.
 

LUKÁŠ ERBEN HOVOŘÍ K ÚTOKŮM NA ÚČTY:


 

PSALI JSME:

Vláda zastaví dohodu ACTA! Výhra Anonymous?
 

Anonymous tak reagovali především na postupné schvalování dohody ACTA, u které ale Česká republika v pondělí, právě kvůli vlně nevole, pozastavila ratifikaci.
 

Dohoda ACTA je nevyvážená, tvrdí Úřad na ochranu osobních údajů
 

Mezinárodní dohoda ACTA, ke které se Česká republika připojila, je nevyvážená k zákonům, jež by měly garantovat přirozená práva jednotlivce, uvedl v úterý na svém webu Úřad pro ochranu osobních údajů. Pozastavení ratifikace podpořil i premiér Petr Nečas (ODS).
 

"Dohoda deklaruje nejasně zejména nové silné kompetence státních úřadů, zahrnujících i nástroje represivní povahy. Jako celek se tak jeví nevyvážená, vůči existujícím zákonným zárukám garantujícím přirozená práva jednotlivce," uvedl úřad.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Stop cenzuře interentu! Lidé protestují proti smlouvě ACTA
 

Jednotlivá oprávnění by podle něj měla být zakotvená v českých zákonech. "Z hlediska požadavků na ochranu osobních údajů nenalézáme v dohodě nic konkrétního a ani nového," dodali ochránci osobních údajů.
 

"Ratifikační proces bude pozastaven a znovu budeme celou věc analyzovat," prohlásil v pondělí Nečas. Česko v podstatě zaujalo k dohodě, která má podle kritiků omezit svobodu uživatelů internetu, stejný postoj jako sousední Polsko.
 

"Chci zdůraznit, že nikdy, ani omylem, nehrozily v České republice nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaká filtrace, to myslím nehrozilo ani na okamžik," zmínil premiér a dodal: "Na druhou stranu, my nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím, takže ratifikační proces této smlouvy bude pozastaven a znovu to podrobíme analýzám."
 

Na protest proti postoji evropských poslanců z ODS hackeři ze skupiny Anonymous minulý týden napadli webové stránky občanských demokratů. Následně do redakce serveru Parlamentní listy poslali seznam všech zhruba 30 tisíc členů ODS s jejich kontaktními údaji.
 

"Tady se ukazuje, že se nejedná o nějakou svobodu internetu, ale v podstatě o nějaké protizákonné aktivity, které mají kriminální charakter. Nikdo nemůže být překvapen, že my budeme hájit osobní integritu a osobní soukromá data našich členů trestním oznámením," řekl Nečas a potvrdil, že jeho strana trestní oznámení podá.
 

Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání (ACTA) 26. ledna, ještě ale musí projít dalšími procesy schvalování. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače. Z hlediska internetu je v ACTA sporná zejména kapitola Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí. Ta popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv. Zúčastněné státy se v ní zavazují, že úřadům umožní přinutit provozovatele on-line služeb, aby majitelům autorských práv poskytli osobní data svých uživatelů.
 

Podle nadace Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) může být ACTA zneužitá ke kriminalizaci novin a internetových stránek odhalující závažné dokumenty nebo ke stíhání administrativních pracovníků, kteří v rámci boje proti korupčním praktikám ve státní správě zkopírují a přepošlou datové soubory.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

krt / kos TN.cz