miliony vyletí oknem

Úředníci plýtvají papírem! Formát A4 tisknou i za čtyři koruny

Státní úřady nesmyslně plýtvají papírem. Přišli na to právníci ze společnosti Acta non verba. Ve Státním fondu dopravní infrastruktury tisknou jeden papír A4 za neuvěřitelné čtyři koruny.

Právníci si od desítek úřadů, radnic a ministerstev si vyžádali čísla o výdajích na tisk a kopírování. Ukázalo se, že ročně padne na papírování úředníků více než 1000 vzrostlých smrků a 22 úřadů státní správy utratí za tisk 112, 5 milionu korun.

 

A které úřady se umístily v plýtvání na stupni vítězů? Bronzovou medaili získalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Jeden papír A4 vytisknou za více než dvě koruny dvacet haléřů. "Mají víc tiskáren, než mají lidí a nakupují velmi velmi draze," řekl Vojtěch Razima, ředitel Acta non verba. Ročně tady vyletí na kopírování zbytečně z ministerských oken zhruba 3 miliony.

 

"V současné době používáme už velké tiskárny na jedné chodbě a pro mnoho lidí je jedna," brání se mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

 

 

Na druhém místě se umístil Magistrát hl. m. Prahy. Cena jedné A4 je přes 2,80 korun. "Ročně vytisknou za 45 milionů a kdyby tiskli za průměrné ceny ve státní správě, tak by ušetřili 17,5 milionu korun," vypočítal Razima.

 

"V roce 2009 až 2011 jsme nakupovali právě velké nové tiskárny, abychom zlevnili tisk," vysvětlila mluvčí magistrátu Tereza Králová.

 

 

Absolutním vítězem se stal Státní fond dopravní infrastruktury. Tisk A4 stojí bez jednoho halíře neuvěřitelné čtyři koruny. "Je to tím, že je tam zhruba padesát lidí a 65 tiskáren," upozornil Razima.

 

Sedm kusů kopírek tam nakoupili dokonce za cenu pětinásobně vyšší, než v obchodě. A za takovou ostudu už padají hlavy. "Manažer, který měl na starosti mimo jiné nákup papíru, dostal výpověď," dodal ředitel Tomáš Čoček. Skandál s předraženými kopírkami navíc řeší už i policie.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

anš tn.cz / TV Nova