Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ptali jste se experta

Hanku a Tonču unesli v Pakistánu: Odborník na terorismus prozradil, jaký osud je nejspíš čeká

Randák o Hance a Tonče
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Češky Hanu a Antonii unesli před pěti dny pákistánští ozbrojenci. "Téměř jistě se to neodehrálo náhodně. Cílem, podle mě byl kdokoli, kdo se první namanul. Špatné místo, špatný čas pro obě děvčata," myslí si o únosu bývalý ředitel tajné služby Karel Randák. Stanou se podle něj dívky sexuálními otrokyněmi, nebo jde únoscům o peníze?

Hostem on-line rozhovoru na TN.cz byl specialista na terorismus Karel Randák. Mnoho čtenářů zajímalo, zda je šance, že se dívky vůbec vrátí domů. "Mohou a já pevně věřím, že se také vrátí," napsal Randák.

 

"Řidič prý vypověděl že teroristé sebrali Češkám boty. Znamená to něco? Je to nějaký symbol?" zajímalo čtenářku Andreu. "Je to obvyklá metoda, jak účinně omezit možnost útěku. Jinak za tím není třeba hledat nic jiného. Bez bot se daleko nedostanete," vysvětlil český expert.

 

Podívejte se v galerii na fotky unesených českých turistek:

16

Hanka a Tonča chtějí domů

Zdroj: facebook.com

Dívky z Pákistánu - 4

Hodnocení:

 

Podle něj jsou Hana a Tonča v oblasti, která je v okolí místa, kde byly uneseny. Zároveň si myslí, že jejich únos nebyl náhodný. "Téměř jistě se to neodehrálo náhodně. Cílem podle mě byl kdokoli, kdo se první namanul. Špatné místo, špatný čas pro obě děvčata," napsal v on-line rozhovoru. Podle Randáka se varianta, že dívky skončí jako sexuální otrokyně, může téměř vyloučit.

 

 

Čtenáře Jiřího zajímalo jaké síly a prostředky můžeme nasadit proti únoscům a jak dlouho může trvat, než se ozvou. "ČR se nemůže vyhnout spolupráci s místními bezpečnostními složkami. Sama o sobě v tomto specifickém případě může dokázat velmi málo. Je utopií se domnívat, že lze do oblasti vyslat jakési osvobozovací komando. K něčemu takovému potřebujete detailní informace a ty zde chybí. Čas, kdy se únosci ozvou se podle mého odvíjí od jejich motivace. Je-li to výkupné, je to ten lepší případ a bude to asi dříve. Jakákoliv jiná varianta je pesimističtější," myslí si Randák a doplňuje že varianta, kdy by Česko poslalo do Pákistánu speciální jednotku, patří do říše amerických akčních filmů.

 


Přečtěte si i další odpovědi Karla Randáka
Rozhovor

 

Češky Hanka a Tonča přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je ale skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem minulou středu. Únosci s sebou vzali i policistu, který ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.

 

Do záchranné akce se zapojil i prezident Miloš Zeman. Ten napsal dopis pákistánskému prezidentovi Ásifu Alímu Zardárímu i rodinám unešených Češek - více čtěte zde.

kos, hru TN.cz