Kde je chyba?

Jako dítě prý jela načerno. Teď dluží tisíce a hrozí jí EXEKUCÍ!

Téma:

Až po šesti letech dohnala dnes devatenáctiletou Lucii pokuta za jízdu načerno. Dívka si přitom vůbec nepamatuje, že by jako třináctiletá bez jízdenky v plzeňské MHD jela. Tvrdí, že žádné dopisy nebo výzvy od úřadů nikdy nedostala, až teď. Jenže pokuta zatím narostla 20x a dívce hrozí exekuce.

Lucii Štefančikové prakticky začíná její dospělý život. Jenže start nebude mít jednoduchý. Podle dopravního podniku jela před šesti lety v Plzni načerno a chytil ji revizor.

 

"Nejsem si vůbec vědoma toho, že bych byla chycena. Domů nám nic nepřišlo, ani mamina, že by něco vzala a roztrhala... Vůbec o ničem neví," říká Lucie.

 

Jiný názor má však vedoucí přepravní kontroly Plzeňských městských dopravních podniků Pavel Pokorný. "Slečna byla chycena v lednu 2008. Během celého roku pohledávka nebyla uhrazena a v prosinci 2008 jsme danou pohledávku postoupili advokátní kanceláři," uvedl pro TV Nova.

 

Pokuta, která byla původně tisícikorunová, tedy mířila dál. Advokátní kancelář dala k soudu ještě nezletilou Lucii a její zákonnou zástupkyni - matku. Obě tvrdí, že o ničem nevědí. Plzeňský soud pak v roce 2010 rozhodl, že se pokuta i s úroky musí zaplatit. Další čtyři roky se částka zvyšovala a nakonec je dvacetkrát vyšší než ta původní.

 

 

"Teď po šesti letech jsem zjistila, že je tam dluh 20 tisíc a už to přešlo k exekuci," uvedla Lucie. Lucii teď nezbývá nic jiného, než pokutu i s úroky zaplatit nebo si najmout právníka a celému postupu úřadů se vzepřít.

 

Podle dopravního podniku je podobných případů, kdy dojde k uvalení exekuce na původně nezletilého hříšníka, jen minimum. V drtivé většině případů pokutu za své děti rodiče zaplatí. Vyřeší se i takové případy, kdy dítě například revizorovi udá jména a adresu někoho jiného. V takových situacích se dopravní podnik snaží dohledat skutečného viníka.

 

Případ z reportáže je podle úřadů skutečně ojedinělý na čí straně je pravda, je těžké říct. Jenže existují případy, kdy se rodiče o své děti nestarají a už vůbec je nezajímá to, že jejich děti dostaly někde pokutu.

 

Máte podobnou zkušenost jako slečna Lucie? Přišla vám po letech upomínka za nezaplacenou jízdu načerno nebo rovnou exekuce? Napište nám svůj příběh, rádi se jím budeme zabývat. Pište na zpravy@nova.cz.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Lidé vlastními silami hnuli s metrem a osvobodili zraněného muže

NAKAŽLIVÝ SMÍCH NA ZASTÁVCE: Dokonalé video, které vám úžasně zvedne náladu

Související témata:
ana / F. Bůžek TN.cz